13.06.2018_M.Witczak_M.Kierwiski_K.Brejza_big.png

Posłowie Platformy Obywatelskiej w środę i w czwartek wejdą do ministerstw w celu dokonania kontroli poselskiej. Posłowie Krzysztof Brejza, Marcin Kierwiński i Mariusz Witczak pojawili się w kancelarii premiera, by uzyskać informacje, dotyczące "wypłacania nagród i premii przez okres całej kadencji rządów PiS".

Po spotkaniu w kancelarii premiera jej wiceszef Paweł Szrot zapowiedział przedstawienie w czwartek informacji ws. nagród i premii dla ponad 100 ministrów i wiceministrów otrzymanych przez nich w 2016 r.

"Dziś, po kontroli parlamentarnej, wejściu do KPRM, otrzymaliśmy bardzo ważne zapewnienie: jutro pan minister Szrot zobowiązał się przedstawić listę ponad 100 polityków PiS, ministrów, wiceministrów, również ministrów konstytucyjnych, wraz z konkretnymi kwotami, które pozwolą stwierdzić, kiedy ten +system dopłat pod stołem+ stworzony przez PiS został stworzony" - powiedział poseł Krzysztof Brejza.

Dodał, że Platforma Obywatelska od czterech miesięcy próbowała ustalić, ile w 2016 r. "z tego systemu drugich pensji, dostali ministrowie i wiceministrowie PiS". "Łamiąc prawo, łamiąc konstytucję, łamiąc ustawę o wykonywaniu mandatu posła i senatora oraz łamiąc regulamin, premier Mateusz Morawiecki blokuje udostępnienie tych informacji, wbrew własnej zapowiedzi" - powiedział poseł Brejza.

Krzysztof Brejza mówił, że Morawiecki na początku lutego deklarował, że ws. nagród dla ministrów i wiceministrów "wszystko jest jawne", a od pięciu tygodni szef KPRM nie odpowiada na jego wnioski o ujawnienie informacji dot. zarobków ministrów i wiceministrów w 2016 r.

Poseł Mariusz Witczak powiedział, że w wyniku środowego wejścia do KPRM posłowie Platformy otrzymali "jasną, twardą deklarację, że jutro opinia publiczna po raz pierwszy będzie mogła zobaczyć jakie w 2016 r. kwoty pieniężne zostały pobrane z budżetu państwa przez polityków PiS".

Posłowie Platformy Obywatelskiej mają w środę wejść do ministerstw: finansów; rodziny, pracy i polityki społecznej, inwestycji i rozwoju, infrastruktury; energii, zdrowia. Będą też w MSWiA, MEN, MNiSW, MSZ, MKiDN, sportu i sprawiedliwości. W czwartek politycy PO pojawić się mają w resortach: gospodarki morskiej oraz rolnictwa.

Dopytywany, jakie informacje posłowie będą chcieli uzyskać w resortach, poseł Witczak powiedział, że oprócz nagród dla ministrów, wiceministrów i podsekretarzy stanu, Platformę interesują też "wydatki resortowe, tzw. incydentalne, umowy o pracę, o dzieło, zamówienia na obsługę marketingową ministerstw".

wł/pap


bg Image