8.06.2018_R.Kropiwnicki_big.png

"Składanie wniosków o wyłączenie sędziego WSA z postępowania jest prostą manipulacją stosowaną przez wiceministra sprawiedliwości, szefa komisji weryfikacyjnej Patryka Jakiego" - ocenił w piątek członek tej komisji, poseł Robert Kropiwnicki.

Wojewódzki Sąd Administracyjny wyznaczył na piątek rozpoznanie pierwszych skarg na decyzje komisji weryfikacyjnej dotyczących uchylenia decyzji zwrotowych w sprawie nieruchomości przy ul. Twardej 8 i 10 oraz dawnej ul. Siennej 29.

Jak poinformowano WSA odroczył rozprawy ze skargi na decyzję komisji weryfikacyjnej ws. Twardej 8 i 10 ze względu na wniosek przedstawicieli tej komisji o wyłączenie jednego z sędziów.

Robert Kropiwnicki ocenił na piątkowej konferencji, że "składanie wniosków o wyłączenie sędziego jest prostą manipulacją stosowaną przez wiceministra sprawiedliwości, która ma opóźnić wydanie orzeczenia sądowego". Dodał, że złożenie wniosku może wynikać z tego, że według niego Patryk Jaki może się spodziewać, że wyrok WSA może być dla niego niekorzystny.

Zdaniem posła Kropiwnickiego, „argumentacja zmierzająca do wyłączenia sędziego jest kompletnie absurdalna”. „To, że sędzia orzekał wcześniej w czymkolwiek związanym z reprywatyzacją nie ma nic do rzeczy, bo nie wypowiadał się w tej konkretnej sprawie, a każda sprawa jest indywidualna” – powiedział Robert Kropiwnicki.

Zaznaczył, że komisja weryfikacyjna nie zajmowała się sprawą stanowiska, które miało być reprezentowane przed WSA i ewentualnego wyłączenia z rozprawy sędzi, więc „jest to tylko stanowisko przewodniczącego komisji”.

„Postanowienia w tej sprawie powinna podejmować cała komisja, czyli wszyscy członkowie powinni móc się wypowiedzieć jako organ kolegialny, a nie samodzielnie przewodniczący decyduje: tego sędziego będziemy wyłączać, a tego sędziego nie będziemy wyłączać. Nie ma do tego żadnych uprawnień” – powiedział poseł.

Odnosząc się do słów szefa komisji weryfikacyjnej, który w czwartek stwierdził, że jeżeli WSA "uzna, że wszystko jest w porządku ws. reprywatyzacji i uchyli decyzję komisji weryfikacyjnej, to po prostu pokaże po czyjej stronie stoi", poseł Robert Kropiwnicki ocenił, że jest to „niedopuszczalna presja wywierana na sędziach przez wiceministra sprawiedliwości”.

„Taka sytuacja w demokratycznym państwie prawa, gdzie jest trójpodział władzy, nigdy nie powinna mieć miejsca” – powiedział. W jego ocenie, jest to „uprawianie polityki na bazie Ministerstwa Sprawiedliwości i atakowanie sądów zupełnie niezgodne ze standardami demokratycznego państwa prawa”.

wł/pap


bg Image