7.06.2018_R.Trzaskowski_G.Lenartowicz_big.png

"Wezwali posłów PiS, którzy będą kandydować na prezydentów miast w wyborach samorządowych, by poparli nasz projekt ustawy, mający zapewnić skuteczną walkę ze smogiem" - mówili na konferencji prasowej posłowie Gabriela Lenartowicz i Rafał Trzaskowski.

W grudniu 2017 r. Platforma Obywatelska złożyła w Sejmie projekt nowelizacji Prawa o ochronie środowiska, nazywany projektem o czystym powietrzu. W czwartek Sejm będzie głosował nad wnioskiem PiS o odrzucenie tego projektu w pierwszym czytaniu.

Zdaniem posłanki Gabrieli Lenartowicz, czwartkowe głosowanie ws. projektu Platformy to dzień mówienia "sprawdzam" politykom PiS.

"To jest projekt ustawy, który kompleksowo rozwiązuje problem smogu w Polsce. Jedynie klub PiS nie chce na ten temat rozmawiać, proponując odrzucenie projektu już w pierwszym czytaniu" - mówiła. Dodała, że tę propozycję popierają wszystkie kluby opozycyjne, także klub Kukiz'15.

Gabriela Lenartowicz wezwała posłów PiS, którzy ogłosili swoje kandydowanie w jesiennych wyborach samorządowych, by zagłosowali przeciwko odrzuceniu w pierwszym czytaniu projektu PO i usiedli do rozmów o "dobrym projekcie na rzecz czystego powietrza".

Według kandydat na prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego, postawa polityków PiS przekracza granice oszustwa politycznego i hipokryzji. "PiS i wielu kandydatów tej partii na prezydentów miast mówi, że chce walczyć ze smogiem. W momencie, kiedy pojawia się dobre rozwiązanie, które chce pomóc samorządom w sposób realny walczyć ze smogiem i rozwiązywać prawdziwe problemy obywateli, to PiS chce ten projekt wyrzucić do kosza" - wskazywał Rafał Trzaskowski.

"To jest to olbrzymie oszustwo. Patryk Jaki mówi, że chce walczyć ze smogiem, pokazuje kolorowe slajdy, a jak przychodzi do głosowania nad dobrym projektem ustawy, prawdopodobnie znowu stchórzy" - dodał.

Projekt Platformy Obywatelskiej przewiduje m.in. przeznaczenie co roku 0,5 proc. PKB (ok. 9,2 mld zł) środków publicznych na wydatki związane z poprawą jakości powietrza. Pieniądze te miałyby pochodzić z kilku źródeł, w tym: budżetu państwa, Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, wojewódzkich funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej, funduszy pomocowych UE, a także z dochodów osiąganych dzięki sprzedaży praw do emisji CO2.

Platforma chce też wpisać do Prawa o ochronie środowiska rekomendacje zawarte w Krajowym Programie Ochrony Powietrza, czyniąc je tym samym zadaniami obowiązkowymi państwa. Chodzi m.in. o wymianę źródeł ciepła na ekologiczne (podłączenie i budowa sieci ciepłowniczych), zwiększenia efektywności energetycznej (termomodernizacja budynków, zastosowanie Odnawialnych Źródeł Energii - OZE), edukację ekologiczną i zdrowotną.

Platforma Obywatelska proponuje ponadto pomoc finansową dla gospodarstw domowych umożliwiającą ponoszenie wyższych kosztów ogrzewania niskoemisyjnego. Wsparcie to ma mieć charakter zarówno socjalny, skierowany do najuboższych, jak i ulg podatkowych, mających na celu wyrównanie ewentualnych wyższych kosztów ogrzewania ekologicznego.

PO postuluje także znaczące obniżenie górnego limitu poziomu zanieczyszczenia powietrza, po którym władze powinny wszcząć alarm antysmogowy.

wł/pap


bg Image