6.06.2018_J.Grabiec_G.Lenartowicz_big.png

"Chcemy, by na następnym posiedzeniu Sejmu, które planowane jest w dniach 14-15 czerwca, premier Mateusz Morawiecki przedstawił informację na temat działań podejmowanych przez rząd dla powstrzymania plagi pożarów wysypisk śmieci" - poinformowali rzecznik prasowy Platformy Obywatelskiej Jan Grabiec i posłanka Gabriela Lenartowicz.

Na konferencji prasowej w Sejmie rzecznik prasowy ocenił, że działania rządu w tej kwestii są "kompletnie niewystarczające".

"Dlatego wystąpimy z wnioskiem o to, by premier Mateusz Morawiecki przedstawił na najbliższym posiedzeniu Sejmu informacje na temat tego, jak wyglądają działania rządu w zakresie powstrzymania tej plagi pożarów wysypisk śmieci" - zapowiedział  Jan Grabiec.

Gabriela Lenartowicz przypominając, że we wtorek był obchodzony Światowy Dzień Środowiska, stwierdziła, że "niestety w Polsce symbolem tego święta nie jest już chroniona przez Polskę Puszcza Białowieska, a stały się płonące składowiska odpadów".

Posłanka podkreśliła, że Platforma Obywatelska "żąda natychmiastowych działań" rządu, w pierwszej kolejności "wprowadzenia rozwiązań prawnych, czyli rozporządzeń, które uszczelnią system, o które apelują samorządy i posłowie opozycji".

"Żądamy masowej kontroli przez powołane do tego instytucje ochrony środowiska na tych składowiskach legalnych, bądź nielegalnych co do składu i legalności znajdujących się tam odpadów. Żądamy natychmiastowej informacji o tym, co się dzieje i przede wszystkim kontroli nad importem odpadów do Polski" - powiedziała Gabriela Lenartowicz.

W ostatnich dniach do pożarów wysypisk śmieci dochodziło w różnych częściach kraju. Płonęło m.in. kilkakrotnie wysypisko w Zgierzu, składowisko opon w Trzebini i wysypisko w miejscowości Wszedzień koło Mogilna (woj. kujawsko-pomorskie). Według służb, wiele wskazuje, że niektóre pożary wysypisk nie były przypadkowe, chodziło o nielegalne pozbycie się odpadów.

wł/pap


bg Image