28.05.2018_J.Augustynowska_M.Oka-Drewnowicz_big.png

"Apelujemy do marszałka Marka Kuchcińskiego o wprowadzenie pod obrady na najbliższym posiedzeniu Sejmu przygotowanego przez Platformę Obywatelską projektu ustawy o pomocy osobom niesamodzielnym. Protest niepełnosprawnych i ich opiekunów nie zakończył się, a problemy nie zniknęły" - mówiły na konferencji prasowej posłanki Joanna Augustynowska i Marzena Okła-Drewnowicz.

Na konferencji prasowej posłanki powiedziały, że Platforma Obywatelska na początku maja złożyła w Sejmie projekt ustawy o pomocy osobom niesamodzielnym. Zakłada on m.in. wprowadzenie "urlopu wytchnieniowego" dla wszystkich osobiście opiekujących się osobami niesamodzielnymi oraz "czeku opiekuńczego" dla tych opiekunów, którzy łączą pracę z opieką.

Marzena Okła-Drewnowicz wskazała, że projekt tej ustawy wprowadza "systemowe, kompleksowe rozwiązanie" dla osób niepełnosprawnych, niesamodzielnych i ich opiekunów. "Przynajmniej to pan marszałek może zrobić, nadając numer druku i wprowadzając ten projekt ustawy pod obrady na najbliższym posiedzeniu Sejmu" - powiedziała. Jak dodała, "tego się domagamy, tego żądamy, bo protest trwa".

Posłanka podkreśliła, że Platforma "jako odpowiedzialna opozycja" pilnuje spraw protestujących, po to, by o nich nie zapomnieć i wprowadzić dobre rozwiązanie w postaci przygotowanej ustawy.

Joanna Augustynowska zauważyła, że "protest się nie zakończył, problemy osób niepełnosprawnych nie zniknęły". "Apelujemy do pana i żądamy, aby jak najszybciej poddać pod obrady projekt ustawy, żeby zwołać posiedzenie parlamentu i ten projekt procedować, żebyśmy mogli jak najszybciej załatwić problemy osób z niepełnosprawnością" - dodała posłanka.

Mówiąc o decyzji protestujących o zawieszeniu protestu, poseł Joanna Augustynowska oceniła, że "trudno dyskutować o rozwiązaniu problemów, które dotyczą bardzo dużej grupy osób z niepełnosprawnością, w pustym gmachu sejmowym, przy pełnym poniżeniu i odcinaniu dostępu do toalety, czy do windy". "Sposób traktowania przez Straż Marszałkowską i przez rząd tej grupy społecznej jest skandaliczny i niedopuszczalny" - oceniła posłanka.

Zwracała uwagę, że z protestującymi nie spotkała się wicepremier Beata Szydło. "Dwa i pół roku rządu Prawa i Sprawiedliwości i żadnych rozwiązań, żadnej realnej pomocy dla tej grupy" - powiedziała Joanna Augustynowska.

wł/pap


bg Image