23.05.2018_M.Wielichowska_M.Witczak_big.png

"Żądamy, aby MSWiA zaprzestało działań represyjnych wobec Fundacji Wolni Obywatele RP. Jesteśmy świadkami politycznej presji, putinizacji Polski i budowania strachu. Zostały przekroczone granice niszczenia demokracji i praworządności w Polsce" - mówili na konferencji prasowej posłowie Monika Wielichowska i Mariusz Witczak.

We wtorek Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji poinformowało, że szef resortu złożył w sądzie wniosek o zawieszenie Zarządu Fundacji Wolni Obywatele RP i wyznaczenie zarządcy w związku z naruszaniem postanowień statutu fundacji m.in. przez nawoływanie do naruszenia prawa.

Poseł Mariusz Witczak poinformował na konferencji prasowej, że posłowie Platformy Obywatelskiej złożyli w środę wniosek w trybie interwencji poselskiej do szefa MSWiA Joachima Brudzińskiego z żądaniem "zaprzestania wykorzystywania piastowanego przez Brudzińskiego urzędu w walce politycznej" i tym samym wycofania się z działań podejmowanych w celu przejęcia faktycznej władzy nad Fundacją Wolni Obywatele RP.

"Z niepokojem obserwujemy działalność Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji pod Pańskim kierownictwem. Wybiórcze oraz podejmowane przez pryzmat interesów politycznych czynności wobec wszelkiego rodzaju zrzeszeń, stowarzyszeń, fundacji, etc. prowadzą do wniosku, że nie działa Pan na rzecz zapewnienia bezpieczeństwa obywateli" - napisali posłowie do ministra Brudzińskiego.

Zdaniem polityków Platformy, skrajnie nacjonalistyczne i prawicowe organizacje, pomimo wielokrotnych naruszeń prawa, porządku publicznego i zagrożenia stwarzanego dla bezpieczeństwa obywateli, nie są skutecznie powstrzymywane przez podległe Brudzińskiemu służby i pozostają pod parasolem ochronnym rządu PiS. Natomiast - jak ocenili - fundacja zrzeszająca obywateli wyrażających sprzeciw wobec łamania Konstytucji przez przedstawicieli obecnej władzy jest poddawana represjom i dyskryminowana.

"Wyżej opisane czynności godzą w podstawowe zasady konstytucyjne, jakimi są wolność słowa i zrzeszania się. Wobec powyższego wnosimy o zaniechanie działań zmierzających do zmiany Zarządu Fundacji Wolni Obywatele RP i sprawowanie przez Pana urzędu z poszanowaniem przepisów prawa i interesu społecznego" - podkreślono.

Zdaniem posłanki Moniki Wielichowskiej jesteśmy świadkami symbolicznej presji i budowania strachu. "Dziś Obywatele RP jako organizacja, a jutro każdy obywatel Rzeczypospolitej" - mówiła. "Zwracam się dziś z apelem do społeczeństwa obywatelskiego i organizacji pozarządowych: obudźcie się" - mówiła. "Dziś też apelujemy do pana ministra Brudzińskiego, aby z taką samą determinacją zajął się neofaszystami i kibolami" - dodała Monika Wielichowska.

wł/pap


bg Image