23.05.2018_C.Tomczyk_M.Stasiski_big.png

"Z wielkim szacunkiem podchodzimy do pracy polskiej policji ale stanowczo sprzeciwiamy się wykorzystywaniu policji jako narzędzia w walce politycznej. Nie może być zgody na odejście od informowania opinii publicznej o rzeczywistych kosztach imprez masowych" mówili na konferencji prasowej posłowie Cezary Tomczyk i Michał Stasiński.

Posłowie Michał Stasiński i Cezary Tomczyk spotkali się z Komendantem Głównym Policji Jarosławem Szymczykiem, z którym rozmawiali na temat pisma skierowanego do komendantów wojewódzkich w sprawie likwidacji statystyk dotyczących kosztów zabezpieczania imprez masowych przez policję.

W piśmie, którego treść posłowie udostępnili dziennikarzom, podkreślono, że dane dotyczące naliczania kosztów zabezpieczeń imprez masowych "nie odzwierciedlają rzeczywistych nakładów ponoszonych przez policję oraz w żaden sposób nie mają przełożenia na szacowanie budżetu policji". Dodano też, że "czas poświęcony na realizację czynności jest niewspółmierny do korzyści wynikających z posiadania takich danych".

Platforma Obywatelska sprzeciwia się likwidacji statystyk kosztów zabezpieczenia imprez masowych. "My na tego typu działania zdecydowanie się nie godzimy i protestujemy. Uważamy, że tego typu dane finansowe pozwalają z jednej strony pokazywać obywatelom jakie są rzeczywiste koszty angażowania policji w różnego rodzaju wydarzenia, pozwalają oceniać obywatelom, czy to zaangażowanie nie jest nadmierne i czy po prostu podatnicy nie ponoszą zbyt dużych kosztów związanych z użyciem przez obecną władzę policji w różnego rodzaju sytuacjach" - mówił Michał Stasiński.

Cezary Tomczyk podkreślił, że z wielkim szacunkiem podchodzi do pracy polskiej policji. "Ale stanowczo sprzeciwiamy się wykorzystywaniu policji jako narzędzia w walce politycznej. Stanowczo sprzeciwiamy się wykorzystywaniu policji jako narzędzia do ochrony prywatnych masowych imprez. Nie może być zgody na odejście od informowania opinii publicznej o rzeczywistych kosztach" - powiedział poseł.

Według niego decyzja o likwidacji statystyk kosztów zabezpieczania masowych imprez przez policję jest "niezgodna z prawem" dlatego, że - jak mówił - polska policja jest jednostką budżetową, która musi informować obywateli o kosztach, które ponosi.

wł/pap


bg Image