29.03.2018_S.Neumann_M.Kierwiski_big.png

Złożymy wniosek o zwołanie na środę nadzwyczajnego posiedzenia Sejmu i przedstawienie informacji na temat spółki Srebrna i jej powiązań ze spółkami na Cyprze oraz o działalności "najważniejszych osób" w służbach specjalnych - zapowiedział przewodniczący Klubu Platformy Obywatelskiej Sławomir Neumann.

Jak mówił Sławomir Neumann, wniosek do marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego będzie dotyczył zwołania nadzwyczajnego posiedzenia Izby na środę po świętach, na godzinę 12. "Z dwoma punktami: informacja premiera (Mateusza) Morawieckiego o działalności najważniejszych osób w służbach i informacja Zbigniewa Ziobry o transferach finansowych i niejasnych powiązaniach pomiędzy spółką Srebrna a spółkami na Cyprze" - dodał.

Przewodniczący Klubu powiedział, że Platforma Obywatelska chce, żeby Zbigniew Ziobro "mógł odnieść się do wiedzy, którą posiada prokuratura, ws. wyłudzania czy właściwie przeprania pieniędzy, w posiadanie których weszło środowisko Jarosława Kaczyńskiego, na Cyprze".

"Spółka Srebrna to spółka, która powiązana jest z Jarosławem Kaczyńskim, powiązana jest z ważnymi politykami PiS, to w tej spółce terminowały na różnych stanowiskach osoby, które dziś zarządzają służbami specjalnymi" - argumentował poseł Marcin Kierwiński, wymieniając m.in. szefa ABW Piotra Pogonowskiego, szefa CBA Ernesta Bejdę i syna ministra koordynatora służb specjalnych Mariusza Kamińskiego.

Według posła Kierwińskiego, środowisko Jarosława Kaczyńskiego od lat 90. "buduje oligarchiczny układ władzy, oparty o przejęte w centrum Warszawy nieruchomości".

"To słynna nieruchomość przy ul. Srebrnej, ale to przecież także Nowogrodzka, siedziba PiS, to także jest grunt przejęty kiedyś przez środowisko Jarosława Kaczyńskiego od Skarbu Państwa, to także nieruchomość przy Al. Niepodległości, to także nieruchomość na ul. Ordona; nie ma w Polsce drugiej partii, która przejęłaby tak gigantyczny majątek od Skarbu Państwa" - mówił poseł.

Jego zdaniem, "fundacje związane wcześniej z PC, teraz z PiS, pobierają pożytki z tych nieruchomości". "To wymaga wyjaśnienia" - podkreślił Marcin Kierwiński.

Jak zapowiedział, zaraz po świętach przedstawione zostaną "nowe fakty" dotyczące "przekształceń z lat 90., w które bezpośrednio było zaangażowane środowisko Jarosława Kaczyńskiego". "Ale tu i teraz, pilnie, powinny zostać wyjaśnione niejasne powiązania osób zajmujących się naszym bezpieczeństwem z interesami spółki Srebrna" - apelował poseł.

Marcin Kierwiński nawiązał w tym kontekście do wcześniejszego wystąpienia rzeczniczki PiS Beaty Mazurek, która - odnosząc się do tzw. afery hazardowej - mówiła o patologii ówczesnego układu, który "stykał" polityków z biznesem. "Właśnie w przypadku Srebrnej mamy do czynienia z taką patologią, dziwię się, że pani Mazurek tego nie dostrzega" - podkreślił.

Według doniesień "Gazety Wyborczej", PiS zamierza sprzedać działkę na rogu ul. Srebrnej i Towarowej w Warszawie. Jej właścicielem jest kontrolowana przez Instytut im. Lecha Kaczyńskiego spółka Srebrna sp. z o.o.

Platforma Obywatelska chce też, żeby premier Morawiecki odniósł się do przedstawionych przez "Wyborczą" - za bratem b. wiceszefa Biura Gospodarki Nieruchomościami stołecznego ratusza Jakuba R., zatrzymanego w końcu stycznia 2017 r. przez CBA w śledztwie dot. reprywatyzacji nieruchomości w Warszawie - informacji na temat relacji ministra koordynatora służb specjalnych Mariusza Kamińskiego, jego zastępcy Macieja Wąsika oraz szefa CBA Ernesta Bejdy z Jakubem R. i jego rodziną.

wł/pap


bg Image