22.03.2018_D.Niedziela_S.mijan_big.png

Wystąpimy o powołanie sejmowej komisji nadzwyczajnej ds. monitorowania walki z wirusem ASF na terenie Polski. Apelujemy też do premiera Mateusza Morawieckiego o utworzenie narodowego programu walki z wirusem ASF - mówili na konferencji prasowej posłowie Dorota Niedziela i Stanisław Żmijan.

"W związku z nieudolnością rządu PiS w walce z ASF Platforma Obywatelska wystąpi o powołanie specjalnej komisji nadzwyczajnej ds. monitorowania walki z wirusem ASF na terenie Rzeczpospolitej" - zapowiedziała w czwartek na konferencji prasowej w Sejmie Dorota Niedziela.

Zaapelowała do premiera Mateusza Morawieckiego o utworzenie narodowego programu walki z wirusem ASF oraz specjalnego funduszu dla rolników poszkodowanych w związku z występowaniem wirusa. Posłanka wezwała też do wsparcia Inspekcji Weterynaryjnej dodatkowymi etatami oraz o podwyżki dla pracowników Inspekcji. Zaapelowała o uruchomienie ogólnopolskiej kampanii informacyjnej dotyczącej ASF skierowanej do rolników, myśliwych i społeczeństwa oraz o uruchomienie specjalnej infolinii, w której rolnicy będą mogli zasięgnąć informacji o rekompensatach i dofinansowaniach.

Dorota Niedziela odniosła się krytycznie do planów ministra rolnictwa Krzysztofa Jurgiela związanych z budową ogrodzenia wzdłuż granicy Polski z Białorusią i Ukrainą, które uniemożliwi wędrówki dzikom i pozwoli walczyć z wirusem ASF.

"Płot będzie przechodził przez 4 województwa, przez 20 powiatów, będzie miał 1230 km długości i będzie kosztował 235 mln zł. Płot z siatki ocynkowanej, osadzony na drewnianych palach będzie przebiegał przez pola, łąki, bagna i wzdłuż Bugu. Co minister Jurgiel chce tym osiągnąć oprócz wydania 235 mln zł, kiedy wirus przeszedł już przez Wisłę?" - pytała Dorota Niedziela.

"Nie ma pieniędzy na zbieranie zwłok (dzików), nie ma pieniędzy na Inspekcję Weterynaryjną, nie ma pieniędzy na odszkodowania dla rolników, a minister Jurgiel chce wydać 235 mln zł na płot?" - podkreśliła posłanka.

Poseł Stanisław Żmijan zaznaczył, że na terenach dotkniętych wirusem ASF dotychczas nie wypłacono niektórym rolnikom odszkodowań i rekompensat za zaniechanie produkcji. "Apelujemy kolejny raz o zaangażowanie się budżetu państwa i pomoc rolnikom w tej dramatycznej sytuacji" - powiedział Stanisław Żmijan.

wł/pap


bg Image