20.03.2018_M.Kochan_I.Mrzygocka_J.Grabiec_big.png

Oczekujemy od minister rodziny Elżbiety Rafalskiej wyjaśnienia "zasad, na podstawie których najubożsi są wykluczani z programu Rodzina 500 plus". Chcemy pilnego zwołania komisji polityki społecznej i rodziny w tej sprawie - mówili na konferencji prasowej posłowie Platformy Obywatelskiej.

We wtorek złożono wniosek o zwołanie komisji w trybie pilnym. Jan Grabiec poinformował na konferencji prasowej w Sejmie, że posłowie oczekują zmian ustawy, które uczynią program 500 plus bardziej sprawiedliwym

Magdalena Kochan powiedziała, że posłowie oczekują od minister rodziny pracy i polityki społecznej Elżbiety Rafalskiej wyjaśnień "zasad, na podstawie których najubożsi są wykluczani z programu Rodzina 500 plus".

Poseł Jan Grabiec podkreślił, że wiele niezamożnych rodzin oraz samotnych matek, na podstawie przepisów prawa zmuszanych jest do zwrotu świadczeń z programu "Rodzina 500 plus", ze względu na to, że ich "dochód teoretyczny przekroczył o kilka, albo kilkanaście złotych" kwotę kryterium dochodowego w wysokości 800 złotych na członka rodziny.

Podkreślił, że zwroty te, zgodnie z przepisami, zawierają dodatkowo odsetki, wynoszące 7 proc. w skali roku. Dodał, że państwo wydaje miliardy na pomoc rodzinom, a te "najbardziej potrzebujące zostają bez pomocy". "Co więcej PiS się na nich dorabia, bo chce odsetek" - mówił Jan Grabiec.

"Wnosimy o posiedzenie stosownej do tego komisji po to, żeby wyjaśnić wszystkie wątpliwości i odpowiedzieć tym ludziom, którzy są krzywdzeni przez źle skonstruowany program" - powiedział Jan Grabiec.

Jego zdaniem wprowadzone kryterium dochodowe przy pierwszym dziecku jest "powodem do wielu trudności, m.in. wypychania kobiet z rynku pracy, ale również dramatów samotnych matek".

"Te matki są krzywdzone trzykrotnie: nie dostają pełnych alimentów, odbiera się im +500 plus+ oraz nie mogą się ubiegać o środki z funduszu alimentacyjnego, bo znowu przekraczają kryterium dochodowe, które jest niezwykle niskie" - wyliczał poseł Grabiec.

"Żądamy prawdziwej rozmowy na ten temat. Z posiedzenia tej komisji powinny wynikać zmiany ustawy, które pozwolą uczynić ten program bardziej sprawiedliwym" - dodał rzecznik prasowy.

wł/pap


bg Image