12.03.2018_A.Halicki_M.Kierwiski_big.png

Powołanie zespołu śledczego ds. zbadania legalności przekształceń na mieniu Skarbu Państwa środowiska związanego z PiS - powiedział wiceprzewodniczący Klubu Andrzej Halicki. W skład zespołu mają wejść posłowie i radni Platformy Obywatelskiej.

Powołanie zespołu zapowiedziano podczas konferencji prasowej zorganizowanej w Warszawie przy ul. Srebrnej 16. W skład zespołu, który ma się zawiązać w przyszłym tygodniu, wejdą posłowie PO m.in.: Rafał Grupiński, Krzysztof Brejza i Sławomir Nitras oraz warszawscy radni Platformy Obywatelskiej. Posiedzenia zespołu będą dostępne dla mediów.

Andrzej Halicki ocenił, że do tej pory nie było zainteresowania w tej sprawie komisji weryfikacyjnej i komisji ds. służb specjalnych. "Będziemy - mam nadzieję - gromadzić taki materiał, który bez wątpienia będzie mógł być już formalną podstawą powołania komisji śledczej w tej sprawie" - mówił.

"Podstawowe pytanie dla zespołu śledczego, to jak doszło do przejęcia majątku państwowego przez grupę polityków ze środowiska Jarosława Kaczyńskiego, kto dysponuje wartym setki milionów majątkiem i w jaki sposób oraz czy politycy wykorzystywali swoje funkcje, w szczególności jeżeli chodzi o służby specjalne, żeby ten majątek pomnażać, chronić, by dokonywać przekształceń na rzecz wzrastania wartości tego majątku i na rzecz tych kilku osób, które tym majątkiem dysponują" - powiedział wiceprzewodniczący Klubu.

Andrzej Halicki ocenił, że "od roku 1989 nie było żadnego środowiska oprócz grupy osób, które współpracują z Jarosławem Kaczyńskim, która w tak wymierny, wielomilionowy sposób wzbogaciła się na przekształceniu mienia Skarbu Państwa".

Poseł Marcin Kierwiński przypomniał, że na początku lat 90. majątek po Robotniczej Spółdzielni Wydawniczej „Prasa-Książka-Ruch” przejęła Fundacja Prasowa "Solidarność", której jednym z założycieli był ówczesny lider Porozumienia Centrum, obecny prezes PiS Jarosław Kaczyński. Fundacja nabyła od Skarbu Państwa m.in. dwie nieruchomości będące majątkiem likwidowanej RSW - przy ul. Nowogrodzkiej 84/86 (dzisiejsza siedziba PiS) oraz przy ul. Srebrnej 16.

Dodał, że Platforma Obywatelska będzie chciała sprawdzić, czy przejęcie nieruchomości było legalne.

Przez zespół przesłuchiwane będą osoby, które - jak poinformował Andrzej Halicki - "były świadkami przekształceń i chcą na ten temat zeznawać".

Poseł dodał, że ojciec Jakuba R. był w przeszłości pełnomocnikiem komisji likwidacyjnej RSW „Prasa-Książka-Ruch”.

wł/pap


bg Image