7.03.2018_G.Chetyna_K.Lubnauer_big.png

Podpisaliśmy list intencyjny ws. wspólnego koalicyjnego startu w wyborach do sejmików województw - poinformowali w środę liderzy Platformy Obywatelskiej i Nowoczesnej: Grzegorz Schetyna i Katarzyna Lubnauer. Szef Platformy Obywatelskiej wyraził nadzieję na powstanie przed wyborami samorządowymi szerokiej opozycyjnej koalicji.

"Wspólnie z panem przewodniczącym Grzegorzem Schetyną podpisaliśmy list intencyjny dotyczący wspólnego koalicyjnego startu w wyborach do sejmików województw. Uważamy, że te najbliższe wybory zadecydują, jaki będzie samorząd - otwarty, kreatywny, bliski ludziom, czy też będzie to samorząd oparty na konflikcie i dzieleniu" - powiedziała Katarzyna Lubnauer na konferencji prasowej.

Jak podkreśliła, PO i Nowoczesna podzielają pogląd, że samorząd powinien być otwarty i bliski ludziom. "Musimy pamiętać natomiast, że konflikt, dzielenie to jest zabicie samorządu. PiS zabija samorządność, dlatego te wybory będą plebiscytem, co Polacy wybierają - otwartość, współpracę z Unią Europejską, bliskość ludzi, czy wybierają dzielenie i konflikty" - dodała szefowa Nowoczesnej. Wyraziła przekonanie, że plebiscyt ten wygra obecna opozycja.

Katarzyna Lubnauer przekonywała, że poprzez zawiązanie koalicji oba ugrupowania chcą powiedzieć: "stop dzieleniu, stop konfliktom, stop polityce historycznej". "My chcemy budować Polskę dla ludzi, którzy patrzą w przyszłość, a nie dla ludzi, którzy tkwią w okowach historii. O taką Polskę będziemy walczyć w najbliższych wyborach samorządowych" - podkreśliła. "Polskie samorządy oczekują zmian, dynamizmu, nowych ludzi, kandydatów, którzy są zaangażowani, energiczni. Takich kandydatów zaproponujemy, jako koalicja" - dodała.

Grzegorz Schetyna podkreślił, że podpisany w środę list intencyjny ma być pierwszym krokiem do zbudowania "dużej koalicji i sensownej alternatywy dla PiS" oraz dania Polakom nadziei, że Platforma i Nowoczesna zatrzymają i obronią polski samorząd "przed centralistyczną polityką PiS". "Chcemy zbudować obywatelską koalicję, która nie będzie tylko stricte partyjna" - zaznaczył lider Platformy Obywatelskiej. Według niego w skład takiej koalicji powinny wejść m.in. ruchy miejskie i organizacje pozarządowe.

Lider Platformy Obywatelskiej zaznaczył, że w porozumieniu opozycja otwiera się także na struktury regionalne, które prowadzą rozmowy i tworzą porozumienia na poziomie wyborów do rad miast, wyborów prezydenckich, czy burmistrzowskich. "Tam, gdzie będziemy mogli być razem, będziemy razem, bo uważamy, że Polacy oczekują naszej współpracy, skutecznej aktywności i zwycięstwa w wyborach samorządowych" - dodał.

Grzegorz Schetyna dodał, że koalicje muszą być przede wszystkim obywatelskie i skuteczne. "Muszą dawać nam szanse na to, żebyśmy promowali najlepszych ludzi i wygrywali te wybory. Po to nawiązaliśmy tak bliską współpracę" - zaznaczył.

wł/pap


bg Image