5.03.2018_Z.Konwiski_A.Myrcha_big.png

Chcemy, aby na posiedzeniu Sejmu premier Mateusz Morawiecki przedstawił informację "o możliwych naciskach na prokuratorów", którzy badali sprawę wypadku z udziałem ówczesnej premier premier Beaty Szydło w Oświęcimiu. Złożymy projekt zmian w Prawie o prokuraturze - powiedzieli na konferencji prasowej w Sejmie posłowie Zbigniew Konwiński i Arkadiusz Myrcha.

28 lutego prokuratura poinformowała o zakończeniu śledztwa w sprawie wypadku z udziałem ówczesnej premier Beaty Szydło w Oświęcimiu. W ciągu 14 dni od tego czasu ma podjąć decyzję, czy postępowanie zakończy się aktem oskarżenia przeciwko kierowcy seicento Sebastianowi K., czy wnioskiem o warunkowe umorzenie sprawy.

"Platforma Obywatelska chce zwrócić się do premiera Mateusza Morawieckiego, aby na najbliższym posiedzeniu Sejmu przedstawił informację o możliwych naciskach na prokuratorów, którzy badali tę sprawę, a którzy nie chcieli tylko wskazywać jako winnego jedynego Sebastiana K., a chcieli również zbadać, czy winy za wypadek nie ponosi również kierowca rządowej limuzyny" - podkreślił na konferencji prasowej w Sejmie sekretarz Klubu Parlamentarnego Zbigniew Konwiński.

W jego ocenie sprawa jest "bulwersująca" i premier Morawiecki powinien się do niej odnieść. "Nie może być tak, że minister wskazuje winnego, że prokuratorom się mówi, jak mają prowadzić sprawę" - mówił poseł Zbigniew Konwiński.

"W dniu wypadku z udziałem pani premier Beaty Szydło, ówczesny minister spraw wewnętrznych Mariusz Błaszczak już wskazał winnego w osobie Sebastiana, właściciela fiata seicento. Teraz mamy informację, że były naciski na prokuratorów, którzy badali tę sprawę, część z nich wyłączyło się z tej sprawy" - dodał Zbigniew Konwiński.

Arkadiusz Myrcha przypomniał, że Platforma dwa lata temu - podczas procedowania w Sejmie projektu Prawa o prokuraturze - zwracała uwagę m.in. na art. 7, który - jak mówił - "dał uprawnienie (ministrowi sprawiedliwości i prokuratorowi generalnemu) Zbigniewowi Ziobrze do tego, żeby wydawać wszystkim prokuratorom na terenie całego kraju polecenia, co do treści czynności procesowej".

Przypomniał, że w poprzednim stanie prawnym takie uprawnienie było niedopuszczalne. "Nie jest zdrowym, nie jest rozsądnym, aby nadrzędny szef prokuratury miał uprawnienie do bezwzględnego rozkazywania prokuratorom co mają zrobić" - podkreślił.

Arkadiusz Myrcha ocenił, że obawy Platformy Obywatelskiej nie były bezpodstawne. "W kilkudziesięciu przypadkach minister Zbigniew Ziobro stosował ten przepis także w sprawach o charakterze politycznym. Widać, że stworzono narzędzie do politycznego kierowania prokuraturą" - powiedział poseł.

Na konferencji pt. "Dlaczego prokuratura chce skazać niewinnego?" Myrcha zapowiedział złożenie projektu zmian w Prawie o prokuraturze. "Wyłączy on możliwość wydawania prokuratorom wiążących poleceń do treści czynności prawnych" - podkreślił. Dodał, że Platforma Obywatelska zaproponuje także zmianę przepisu "wyłączającego odpowiedzialność dyscyplinarną tych prokuratorów, którzy działają w wyłącznym interesie społecznym".

"To też jest przepis, który prokuratorom - właśnie za wykonywanie +poleceń partyjnych+, poleceń politycznych - daje sferę bezkarności" - podkreślił Arkadiusz Myrcha.

wł/pap

bg Image