5.03.2018_S.Neumann_big.jpg

Propozycja premiera Mateusza Morawieckiego to jest wprowadzanie podwyżek dla urzędników pod stołem; to jest program "koryto plus" w najlepszym wydaniu, oszustwo, na które nie ma naszej zgody - oświadczył w poniedziałek przewodniczący Klubu Sławomir Neumann.

W poniedziałek premier zapowiedział zmniejszenie liczby stanowisk ministerialnych o 20-25 proc., likwidację nagród dla ministrów i wiceministrów oraz ograniczenie liczby kart kredytowych w administracji rządowej. Jednocześnie dodał, że w przypadku sekretarzy stanu, propozycja, którą chciałby skierować do parlamentu będzie taka, "żeby sekretarze stanu nie otrzymywali żadnych nagród, premii, czy dodatkowych form wynagrodzenia".

Jak dodał, skierowana do Sejmu propozycja będzie przewidywać, że sekretarze stanu, którzy są jednocześnie parlamentarzystami, będą mogli otrzymywać część swojego uposażenia parlamentarnego w wysokości ok. 50-60 proc. Zaproponował też, by zmiany w wynagrodzeniu były możliwe jedynie w przypadku podsekretarzy stanu, w związku z ewentualnym przesunięciem ich do służby cywilnej.

Do tych zapowiedzi odniósł się na briefingu w Sejmie przewodniczący Sławomir Neumann.

"Dzisiejsze wystąpienie premiera Morawieckiego zdumiało mnie. Zdumiała mnie jego hipokryzja, obłuda, fałsz. To, o czym mówił, to oszukiwanie Polaków i mówienie nieprawdy w oczy. Te propozycje, które składa premier Morawiecki, są tak bezczelne, jeśli chodzi o skok kasę, który do tej pory robili i nadal chcą robić posłowie i ministrowie PiS, że aż trudno to komentować" - oświadczył przewodniczący Klubu.

Jak zauważył, "przez ostatnie 28 lat nikomu nie przyszło do głowy, żeby poseł będąc ministrem, brał dwie pensje". "A to dzisiaj proponuje premier Morawiecki, żeby prawie dwadzieścia procent klubu PiS, które jest dzisiaj w rządzie, brało podwójne pensje. Mówi o tym, że nie będzie nagród i premii, ale z drugiej strony dodaje, że (urzędnicy) będą mieli dwie pensje i ten skok na kasę będzie trwał nadal" - podkreślił Sławomir Neumann.

Jak dodał, ci którzy nie są posłami, a są podsekretarzami stanu, "będą przesunięci do korpusu służby cywilnej, żeby móc im dać dodatkowe wynagrodzenie". "To jest wprowadzania podwyżek pod stołem, to jest oszustwo, na które nie ma naszej zgody. Jeżeli chcecie podnosić pensje urzędnikom, premierom i ministrom, zróbcie to uczciwie" - oświadczył przewodniczący. Propozycja Morawieckiego to "program +koryto plus+ w najlepszym wydaniu".

Rząd nie zastosował się do słów ówczesnej premier Beaty Szydło, że "wystarczy nie kraść".

Sławomira Neumanna nie przekonują też zapowiedzi premiera dot. ograniczenia liczby członków gabinetów politycznych. Jak przekonywał, to Morawiecki, jako minister finansów "dał największe nagrody w rządzie swoim pracownikom w gabinecie politycznym". "Dzisiaj pod presją opinii publicznej, opozycji i mediów stara się wybrnąć z tej sytuacji proponując tak naprawdę ukryte jeszcze wyższe podwyżki niż teraz" - ocenił szef Klubu.

Odnosząc się do zapowiedzi dot. ograniczenia liczby kart kredytowych w administracji rządowej, Sławomir Neumann podkreślił, że Platformie, gdy krytykowała rząd, nie chodziło o to, by resorty nie używały kart kredytowych, tylko o wysokość i celowość ponoszonych przez nie wydatków z pieniędzy publicznych. "Teraz Morawiecki zamieni jedne karty na inne" - ocenił.

Neumann powiedział, że oczekuje, że premier we wtorek podczas posiedzenia Sejmu "skorzysta z możliwości" i odpowie posłom na pytania dot. wydatków dokonanych przede wszystkim w MON, z użyciem kart kredytowych.

Jak dodał Platforma Obywatelska oczekuje odpowiedzi na pytania: Czy karty kredytowe w MON posiadał pan Wacław Berczyński, (b. szef rządowej podkomisji badającej przyczyny katastrofy smoleńskiej), "który uciekł do USA po rozwaleniu przetargu na śmigłowce"?

Platforma Obywatelska chce też wiedzieć, czy karty w MON miał minister Antoni Macierewicz, Kazimierz Nowaczyk, lub inni członkowie podkomisji smoleńskiej "i na co oni wydali pieniądze?". Jak dodał Sławomir Neumann, nie ma tu znaczenia, czy płatności wykonano kartą czy przelewem bankowym.

wł/pap


bg Image