1.03.2018_D.Pietraszewska_M.Rosa_R.Tyszkiewicz_T.Cimoszewicz_big.jpg

Na posiedzeniu Komisji ds. Mniejszości Narodowych i Etnicznych została przegłosowana decyzja o skierowaniu projektu ustawy o uznaniu języka wilamowskiego językiem regionalnym - mówili na konferencji prasowej posłowie Platformy Obywatelskiej i .Nowoczesnej.

"Chcieliśmy zakomunikować bardzo, bardzo radosną wiadomość - po wieloletnich staraniach o skierowanie na ścieżkę legislacyjną projektu o uznanie języka wilamowskiego językiem regionalnym, na dzisiejszym posiedzeniu komisji została przegłosowana decyzja o skierowanie tego projektu, który przygotowała komisja, do pana marszałka" - powiedziała Danuta Pietraszewska na konferencji prasowej. Tą decyzją rozpoczynamy proces legislacyjny o uznaniu języka wilamowskiego językiem regionalnym - dodała pani poseł Danuta Pietraszewska.

"To jest przede wszystkim sukces wilamowian. Sukces młodych ludzi, którzy chcieli sięgnąć po język swoich dziadów, swoich przodków i nauczyć się nim władać biegle" - powiedziała na konferencji Monika Rosa, posłanka .Nowoczesnej. "Dzisiejszy dzień jest trochę symboliczny, bo pokazuje, że Polska mieści w swojej różnorodności także wilamowiam, także daje im wsparcie i wspiera ich odrębną tożsamość" - kontynuowała.

Robert Tyszkiewicz powiedział, że nie byłoby tego sukcesu, gdyby opozycja nie posłużyła się fortelem parlamentarnym. "Wykorzystaliśmy absencję posłów PiS-u, którzy chcieli skierowanie języka wilamowskiego na ścieżkę legislacyjną zahamować i udało się wypracować decyzję pozytywną" - mówił poseł. Dodał także, że teraz wszystko zależy od decyzji marszałka Sejmu RP.

Poseł Tyszkiewicz powiedział też, że blokowanie przez PiS uznania języka kilkudziesięcioosobowej społeczności to kuriozum i to trzeba na marginesie tego sukcesu zaobserwować.

Poseł Tomasz Cimoszewicz mówił, że miarą siły państwa jest jego podejście do mniejszości narodowych. To wyjątkowa sytuacja i zaapelował do marszałka Sejmu, żeby nie ważył się wstrzymywać prac nad tą ustawą. "To jest właśnie miara wielkości i siły państwa, jak podchodzi do swoich mniejszości" - zakończył poseł Tomasz Cimoszewicz.


bg Image