1.03.2018_J.Grabiec_big.jpg

"Dzisiaj Parlament Europejski decyduje o wniosku Komisji Europejskiej ws. uruchomienia art.7 wobec jednego z krajów członkowskich - niestety tym krajem, który jest przedmiotem procedury dotyczącej naruszenia praworządności jest Polska. To niestety bardzo smutna okoliczność, bo Polska jeszcze dwa lata temu postrzegana była jako jeden z filarów praworządności" - mówił na konferencji prasowej Jan Grabiec.

"Jeśli chodzi o dzisiejsze głosowanie w Parlamencie Europejskim dotyczące powołania pana Zdzisława Krasnodębskiego na wiceprzewodniczącego Parlamentu Europejskiego, to rekomendacja władz Platformy Obywatelskiej jest prosta: rekomendujemy, by nie popierać tej kandydatury" - powiedział rzecznik prasowy. "Koledzy i Koleżanki z PiS proponują kandydaturę pana Krasnodębskiego, który wzywał do referendum ws. wyjścia Polski z Unii Europejskiej, który w ordynarny sposób atakował przewodniczącego Rady Europejskiej Donalda Tuska wzywając go do zmiany obywatelstwa. To są zachowania niegodne" - dodał Jan Grabiec. Powiedział, że ktoś taki nie powinien polskich interesów reprezentować.

Poseł Jan Grabiec mówił, że po raz pierwszy Parlament Europejski podejmuje decyzję w sprawie uruchomienia procedury dotyczącej art. 7. "Rozmawialiśmy z naszymi Europosłami oraz z przedstawicielami Europejskiej Partii Ludowej o zachowaniu, które w pełni wyrazi nasze stanowisko w tej sprawie" - mówił poseł. "Po pierwsze uznajemy, że władze w Polsce naruszają praworządność, naruszają zasadę demokratycznego państwa prawa - mówimy o tym od 2 lat - od zamachu na Trybunał Konstytucyjny poprzez zamach na niezależne sądownictwo. Takie są fakty" - kontynuował Jan Grabiec.

Poseł Grabiec powiedział, że skutki złej polityki polskich władz mogą dotknąć polskich rolników, samorządowców, przedsiębiorców, organizacji pozarządowych - tych wszystkich Polaków, którzy korzystają z funduszy europejskich. Rozmowy dotyczą środków na lata 2021-2027.

"Po rozmowach z Europejską Partią Ludową uzgodniliśmy, że posłowie będący jej członkami,mają prawo nie uczestniczyć w głosowaniach dotyczących ich własnego kraju - taka reguła obowiązuje w Radzie Europejskiej i władze Platformy Obywatelskiej to rekomendują naszym posłom" - podsumował rzecznik prasowy Jan Grabiec.


bg Image