c_710_0_16777215_00_images_kppo3_aktualnosci_2018_styczen_2018_31.01.2018_Brejza_Grabiec_big.png

Platforma Obywatelska wskazała, że po reformie sądownictwa PiS represjonuje sędziów, którzy orzekają nie po ich myśli. Posłowie Jan Grabiec i Krzysztof Brejza chcą, aby na posiedzeniu komisji sprawiedliwości minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro przedstawił informację temat represjonowania sędziów, "którzy wydali wyroki niezgodne z interesem PiS".

Posłowie Platformy Obywatelskiej odnieśli się na środowej konferencji prasowej m.in. do sytuacji sędziów z Suwałk.

Jan Grabiec przypomniał, że w 2016 r. w Suwałkach doszło do incydentu, podczas którego kilka osób zakłóciło otwarcie wystawy o gen. Andersie. Wśród nich były osoby starsze, a część z nich miała znaczki Komitetu Obrony Demokracji (KOD); doszło do utarczek słownych. Po zbadaniu sprawy suwalska policja wnioskowała o miesiąc ograniczenia wolności i prace społeczne dla pięciorga uczestników zakłóceń. W połowie stycznia ub.r. sędzia sądu rejonowego w Suwałkach Dominik Czeszkiewicz orzekł wyrok uniewinniający.

Jak poinformował rzecznik prasowy Platformy Obywatelskiej, po tym wyroku sędziowie z Suwałk zaczęli być "represjonowani; stawiani pod oskarżenie w procedurach dyscyplinarnych pod byle pretekstem".

Jak wskazał poseł Krzysztof Brejza, wobec sędziego Dominika Czeszkiewicza, który "kierując się niezależnością i duchem niezawisłości od polityków, nie po myśli PiS-u orzekł na korzyść obywateli", "wszczynane jest postępowanie dyscyplinarne pod banalnym pretekstem".

Szef Gabinetu Sprawiedliwości w Gabinecie Cieni Platformy Obywatelskiej podkreślił, że pod błahą sprawa szuka się czegokolwiek, "żeby wszcząć postępowanie dyscyplinarne i w tej drodze nałożyć na sędziego karę".

Krzysztof Brejza powiedział, że ta sytuacja pokazuje, że Polska przestaje być krajem praworządnym. Zapowiedział, że Platforma Obywatelska "na najbliższym posiedzeniu komisji sprawiedliwości zażąda informacji od ministra sprawiedliwości na temat represjonowania sędziów, którzy wydali wyroki niezgodne z interesem PiS".

"Doprowadzimy do zwołania komisji sprawiedliwości; będziemy dążyć do tego, żeby Zbigniew Ziobro wyjaśnił wszystkim posłom i przedstawił opinii publicznej przypadek sędziego Czeszkiewicza i szykany wobec niego stosowane" - zaznaczył poseł Brejza.

"Druga sprawa postępowania dyscyplinarnego dotyczy drugiego sędziego; jest też informacja od pani prokurator rejonowej w Suwałkach, która również ma być zdymisjonowana za to, że nie chciała uczestniczyć w procesie nagonki na sędziego Czeszkiewicza" - dodał Krzysztof Brejza. Podkreślił, że "nie ma na to zgody, na to ręczne sterowanie polskimi sądami zza konsoli na ulicy Nowogrodzkiej".

wł/pap


bg Image