c_710_0_16777215_00_images_kppo3_aktualnosci_2018_styczen_2018_30.01.2018_Brejza_Kropiwnicki_big.png

"Jako Klub Parlamentarny Platforma Obywatelska składamy do marszałka Sejmu projekt ustawy o zmianie ustawy o nieodpłatnej pomocy prawnej oraz o edukacji prawnej. Tę ustawę uchwaliliśmy w 2015 roku, to był bardzo oczekiwany projekt, który dał możliwość nieodpłatnej pomocy przedsądowej tym wszystkim, którzy potrzebują wsparcia prawnego zanim pójdą do sądu" - powiedział podczas konferencji prasowej w Sejmie poseł Robert Kropiwnicki.

Dodał, że "wtedy obawiając się że będzie bardzo dużo chętnych i problemów z wdrażaniem tego pomysłu określono kryteria kto może korzystać z pomocy prawnej". "Mogły korzystać osoby do 26 roku życia, powyżej 65 roku życia osoby korzystające z ośrodka pomocy społecznej, niepełnosprawni i szereg innych osób, które są w szczególnej sytuacji" - wskazał.

"Dzisiaj po 2 latach doświadczeń funkcjonowania z tym projektem kiedy działa ponad 1500 punktów pomocy prawnej w całym kraju, kiedy udzielany jest ponad 400 tys. porad prawnych w całym kraju, uważamy że system dorósł do tego żeby móc rozszerzyć go dla wszystkich obywateli RP bez ograniczeń, które były w ustawie. Ten projekt nie rodzi żadnych dodatkowych skutków finansowych ponieważ radcowie prawni i adwokaci są w tych punktach i są one czynne codziennie" - podkreślił Robert Kropiwnicki.

"Przedstawiamy konkret - projekt, który poszerza dostęp do pomocy prawnej. Wprowadziliśmy to w 2015 r. Z darmowych porad prawnych w każdym powiecie skorzystały setki tysięcy Polaków. Chcemy to rozszerzyć dla wszystkich bez ograniczeń" - dodał podczas konferencji prasowej poseł Krzysztof Brejza.


bg Image