c_710_0_16777215_00_images_kppo3_aktualnosci_2018_styczen_2018_2018_01_26_GSKL_min.jpg

Władze Platformy Obywatelskiej i Nowoczesnej podjęły decyzję o budowie koalicji obu partii na wybory samorządowe, ma ona dotyczyć na razie wyborów do sejmików województw. Specjalny zespół przygotuje umowę koalicyjną oraz minimum programowe; koalicja ma być otwarta też dla innych formacji politycznych.

"Podjęliśmy decyzję o budowaniu koalicji wyborczej na wybory samorządowe - te wybory do sejmików, które są solą tych wyborów, są czymś najważniejszym, bo piszą mapę polityczną polskich województw" - powiedział Przewodniczący Platformy Obywatelskiej Grzegorz Schetyna na wspólnej konferencji prasowej z przewodniczącą Nowoczesnej Katarzyną Lubnauer.

"Jesteśmy zdecydowani na współpracę, jesteśmy przekonani, że to jest droga, która połączy nasze ugrupowania, odpowie też na oczekiwania wyborców naszych partii, a także da szansę nam zbudować wspólny program" - podkreślił Przewodniczący Schetyna.

Katarzyna Lubnauer poinformowała, że powołany zostanie zespół organizacyjny składający się z czterech członków - po dwóch z każdej partii. Nowoczesną reprezentować będą posłowie: Witold Zembaczyński oraz Adam Szłapka; Platformę - Mariusz Witczak i Jacek Protas.

"Ten zespół będzie przygotowywał zarówno umowę koalicyjną, jak i podwaliny pod programy. To minimum programowe musi dotyczyć zarówno sejmików wojewódzkich, jak i samorządów tam, gdzie będziemy startować wspólnie" - mówiła Przewodnicząca Lubnauer. "Zespół organizacyjny po to jest powołany, żeby przekuć w konkrety to, co dzisiaj jest ideą" - dodała.

Grzegorz Schetyna zapowiedział, że do połowy lutego zostanie przygotowana formuła organizacyjna współpracy, czyli określone zostanie jak i gdzie będą tworzone wspólne listy wyborcze, a także gdzie ta współpraca będzie mogła być rozszerzona o inny - niż sejmiki wojewódzki - poziom samorządu. Ustalone ma zostać także minimum programowe programu ogólnopolskiego. "Żebyśmy mogli także rozmawiać z udziałem i zaangażowaniem struktur regionalnych o programach regionalnych, które połączą nasze delegacje, naszych ludzi w wyborach do sejmików wojewódzkich" - zaznaczył Przewodniczący Schetyna.

Katarzyna Lubnauer zadeklarowała, że "w bardzo wielu miejscach" Platforma Obywatelska i Nowoczesna będą dogadywać się - także z innymi ugrupowaniami, jak PSL, czy SLD - w sprawie wystawienia wspólnych kandydatów na wójtów, burmistrzów i prezydentów miast. Zaznaczyła jednocześnie, że obecnie dla obu partii priorytetem są sejmiki wojewódzkie, bo - jak wskazywała - to te wybory staną się papierkiem lakmusowym nastrojów społecznych.

Koalicja Platformy Obywatelskiej i Nowoczesnej na wybory samorządowe ma - jak podkreśliła Katarzyna Lubnauer - opierać się na wspólnym minimum programowym, a także na różnicach pomiędzy partiami, które, według niej nie są rzeczą negatywną, a wręcz mogą wzmacniać to porozumienie. Zdaniem Schetyny, zawarte w piątek porozumienie jest fundamentem do "wielkiej koalicji, która zatrzyma PiS w wyborach samorządowych".

wł/pap

 


bg Image