c_710_0_16777215_00_images_kppo3_aktualnosci_2018_styczen_2018_2018_01_24_Oka_big.jpg

"Wczoraj mieliśmy do czynienia z plagiatem premiera Morawieckiego dotyczącym polityki senioralnej. Wczoraj rząd ogłosił dokument programowy w którym mówi o trzech filarach polityki rządu do 2030 roku. 3 filary zaproponowaliśmy seniorom podczas naszych spotkań, które realizujemy w ramach programu Platformy Obywatelskiej 'Polska Seniora'. Problem polega na tym, że rząd PiS zaprezentował tylko kierunki programowe, które zamierza konsultować ale nie przedstawił żadnych konkretów" - powiedziała podczas konferencji prasowej w Sejmie wiceprzewodnicząca Komisji Polityki Społecznej i Rodziny Marzena Okła-Drewnowicz.

"Platforma Obywatelska z zespołem 'Polska Seniora' od 5 miesięcy jeździmy po kraju, odwiedziłyśmy 5 regionów naszego kraju, odbyłyśmy kilkadziesiąt spotkań zarówno w małych wioskach jak i dużych miastach. Mamy kierunki, jesteśmy w trakcie konsultacji. W związku z tym chcemy ułatwić rządowi wdrażanie polityki senioralnej poprzez zaproszenie minister Rafalskiej na spotkanie z naszym zespołem 'Polska Seniora' na którym chcemy się podzielić wynikami naszych konsultacji" - dodała posłanka.

"Nasze filary to: godne życie, zdrowie życie, aktywne życie. Rząd PiS skopiował kierunki programowe i filary inaczej je nazywając jako: bezpieczeństwo, uczestnictwo, solidarność" - zaznaczyła Marzena Okła-Drewnowicz.

"PiS rządzi już prawie 2 lata. Sytuacja seniorów znacznie się pogorszyła. Zastanawiamy się jakie konkrety przygotuje rząd PiS. My mamy te konkrety. W filarze 'godne życie' mamy propozycje: emerytura bez podatku dochodowego, zwolnienie ze składek na ubezpieczenia społeczne osób pozostających w stosunku pracy po osiągnięciu wieku emerytalnego, urlop wytchnieniowy oraz czek opiekuńczy" - powiedziała poseł Joanna Frydrych.

"Pomysł jaki ma obecna ekipa rządowa na zdrowie Polaków a w szczególności seniorów to są bezpłatne leki 75+. Być może one dla niektórych są bezpłatne, natomiast na pewno dla większości znacznie zdrożały. Nasze propozycje są bardziej konkretne, stawiamy przede wszystkim na profilaktykę seniora" - powiedziała poseł Beata Małecka-Libera.

"Zależy nam na aktywności, na badaniach profilaktycznych, które nazywamy +bilansem 60-latka+. Oprócz tego stawiamy na geriatrię, telemedycynę i rehabilitację - a więc cały kompleks usług, który poprawi zdrowotność i opiekę dla seniorów" - wskazała.

Poseł Aldona Młyńczak dodała, że "aktywne życie to samorozwój seniorów, to także większy udział w życiu kulturalnym i w życiu społecznym w swoich miejscach zamieszkania". "Program ASOS, który był programem długofalowym, został zlikwidowany przez obecny rząd, a on właśnie wspierał aktywne życie. Dlatego proponujemy aby w filarze 'aktywne życie' wesprzeć rady seniorów poprzez dofinansowanie ich na każdym szczeblu samorządów. Chcemy wprowadzić ogólnopolską kartę seniora a także bon aktywizacyjny, który dawałby możliwość większego uczestnictwa w życiu społecznym, kulturalnym oraz we wszystkich zajęciach turystycznych i sportowych" - dodała posłanka.

wł/pap


bg Image