c_710_0_16777215_00_images_kppo3_aktualnosci_2018_styczen_2018_10.01.2018_Gawlik_Gadowski_Bakowski_big.png

Około 40 tys. osób, w tym też wdowy i sieroty po zmarłych górnikach, nie spełnia ustawowych warunków otrzymania 10-tysięcznej rekompensaty za utracone prawo do bezpłatnego węgla – potwierdził resort energii. Platforma Obywatelska domaga się nowelizacji ustawy, by osoby te otrzymały świadczenia.

Projekt nowelizacji ustawy w kierunku, umożliwiającym wypłatę 10-tysięcznego świadczenia dla nieuwzględnionych w obecnych regulacjach osób, przygotowała Platforma Obywatelska. Podczas środowej konferencji prasowej w Sejmie poseł Krzysztof Gadowski wskazał, że rozwiązanie stworzone przez rząd PiS dzieli wdowy i sieroty po górnikach na lepsze i gorsze. Zauważył, że problem dotyka w dużej mierze rodziny tych górników, którzy zginęli w katastrofach i wypadkach górniczych.

"Dzisiaj PiS nie daje tego świadczenia rekompensacyjnego w wysokości 10 tys. zł dla sierot i wdów po górnikach, którzy nie dożyli emerytury i renty" – mówił poseł Gadowski, wskazując, iż ustawa o świadczeniu rekompensacyjnym była przyjmowana w dużym pośpiechu i – jak mówił – „jest zła”. Platforma Obywatelska przygotowała projekt jej nowelizacji.

"Ta ustawa daje premierowi Morawieckiemu narzędzie do wypłaty sierotom i wdowom po górnikach, którzy nie doczekali emerytury i renty, którzy zostawili swoje dzieci i żony, możliwość wypłaty 10 tys. zł, tak jak wypłaca pozostałym wdowom i sierotom po górnikach, którzy dożyli emerytury i renty. Sprawiedliwość musi zwyciężyć" – mówił Krzysztof Gadowski.

wł/pap

 

 


bg Image