c_710_0_16777215_00_images_kppo3_aktualnosci_2018_styczen_2018_9.01.2018_Arukowicz_Ruciski_big.png

Zwiększenie nakładów na służbę zdrowia do poziomu 6 proc. PKB do 2021 r. zakłada przygotowany wspólnie przez Platformę Obywatelską i Nowoczesną projekt ustawy, który we wtorek ma zostać złożony w Sejmie. Środki te mają pochodzić m.in. z ograniczenia przewidzianych przez rząd wydatków na budowę strzelnic.

"Wspólnie z klubem Nowoczesna składamy projekt ustawy mówiący o zwiększeniu finansowania systemu ochrony zdrowia do poziomu 6 proc. PKB do roku 2021" - powiedział podczas konferencji prasowej Przewodniczący sejmowej Komisji Zdrowia Bartosz Arłukowicz.

Propozycja Platformy Obywatelskiej i Nowoczesnej zakłada stopniowe zwiększanie nakładów na służbę zdrowia z budżetu państwa średnio o 6,7 mld złotych rocznie. Środki te mają pochodzić z ograniczenia wydatków budżetowych na inne cele - w tym roku m.in. na Wojska Obrony Terytorialnej i budowę strzelnic. "Naprawdę ważniejsze jest to, aby w szpitalach byli lekarze i nie zamykano oddziałów, niż budowanie strzelnic w każdym powiecie" - wskazywał Bartosz Arłukowicz.

Zapowiedział, że jeszcze we wtorek posłowie Platformy Obywatelskiej i Nowoczesnej zgłoszą odpowiednie poprawki do projektu tegorocznej ustawy budżetowej.

Marek Ruciński wyraził nadzieję, że propozycja zyska poparcie sejmowej większości. "Liczymy, że ustawa, którą wspólnie z Platformą Obywatelską chcemy złożyć, zmieni znacznie i w sposób dobitny sytuację - i pacjentów, i potencjalnych pacjentów, czyli wszystkich Polaków" - podkreślił Wiceprzewodniczący sejmowej Komisji Zdrowia.

wł/pap


bg Image