c_710_0_16777215_00_images_kppo3_aktualnosci_2018_styczen_2018_8.01.2018_Grabiec_Grodzki_big.png

Platforma Obywatelska podczas wtorkowej debaty nad projektem ustawy budżetowej na 2018 r. zaproponuje 6,7 mld zł oszczędności, które można przeznaczyć na służbę zdrowia - zapowiedzieli podczas konferencji prasowej w Sejmie senator Tomasz Grodzki i poseł Jan Grabiec. "W ten sposób można dojść do 6 proc. PKB na służbę zdrowia w 2021 r." - powiedział rzecznik prasowy partii.

Jak wskazał Jan Grabiec "w ramach porozumienia ponadpartyjnego ws. zdrowia możliwe jest zwiększenie nakładów na służbę zdrowia do ponad 6 proc. PKB w ciągu czterech lat".

Poseł podkreślał, że "żeby zlikwidować kolejki w służbie zdrowia, potrzebne są tylko dwie rzeczy: lekarze, którzy nie wyjadą za granicę, tylko będą chcieli leczyć w Polsce, i pieniądze na leczenie. W istocie te dwie rzeczy sprowadzają się do jednej kwestii - do zwiększenia środków na służbę zdrowia".

Zapowiedział, że we wtorek podczas debaty budżetowej w Sejmie Platforma Obywatelska przedstawi "pakiet poprawek dotyczących 6,7 mld zł zwiększających wydatki na zdrowie w 2018 roku".

Oszczędności miałyby być w 11 dziedzinach. Są to m.in.: rezygnacja z projektu budowy strzelnic w każdym powiecie (2,6 mld zł), ograniczenie wydatków na restrukturyzację górnictwa (1,6 mld zł), rozwiązanie Wojsk Obrony Terytorialnej (568 mln zł) czy zamrożenie wydatków KPRM na poziomie z 2017 roku (363 mln zł).

"Propozycje mogą być głosowane podczas tegotygodniowego głosowania nad budżetem i to będzie test dla rządzących, czy chcą rozwiązać sprawę problemów w służbie zdrowia, czy też chcą ten problem zamiatać pod dywan. Dłużej sprawy kryzysu w służbie zdrowia zamiatać pod dywan się nie da, bo wiemy, że sytuacja, którą mamy dzisiaj, zagraża bezpieczeństwu zdrowotnemu Polaków" - mówił Jan Grabiec.

"Nie liczmy na cud. Weźmy się wspólnie do roboty i znajdźmy środki; przesuńmy środki na służbę zdrowia, bo tego oczekują od nas wyborcy, dlatego zostaliśmy wybrani i partia rządząca, i opozycja, aby rozwiązywać problemy obywateli" - powiedział poseł.

Jak dodał, "to jest pierwszy poważny egzamin dla państwa, pierwszy poważny wewnętrzny problem dla rządu PiS i od zdania tego egzaminu zależeć będzie opinia obywateli, jak funkcjonuje państwo PiS. My jesteśmy opozycją, która ma propozycje, i liczymy na poważne potraktowanie tej propozycji".

"Kolejki mogą być zmniejszone w ciągu najbliższych miesięcy. Nie można mówić pacjentom, że będzie lepiej w 2025 roku. Trzeba znaleźć rozwiązanie na sytuację obecną. Pakiet tych poprawek przedstawiamy. One dotyczą realnych wydatków w budżecie państwa, które można przesunąć, gdzie można znaleźć oszczędności i to są propozycje, które są wyciągniętą ręką ze strony opozycji pod adresem rządzących" - mówił rzecznik prasowy Platformy Obywatelskiej.

Dodał, że Platforma Obywatelska pomoże znaleźć środki, "jeżeli minister Radziwiłł, jeżeli premier Morawiecki nie potrafią znaleźć pieniędzy na zdrowie, mimo świetnej sytuacji budżetu, jak mówi premier Morawiecki".

Senator Tomasz Grodzki podkreślił, że "jest realny projekt, realny plan, plan Platformy Obywatelskiej dojścia do oczekiwanych pieniędzy w służbie zdrowia. Nie oczekiwanych tak sobie, ale oczekiwanych dla bezpieczeństwa i jakości leczenia pacjentów, dla satysfakcji, również finansowej, pracowników sektora ochrony zdrowia i dla stanu zdrowia naszego społeczeństwa. To nigdy nie będą zmarnowane pieniądze i musimy o tym pamiętać".

Szef Gabinetu Zdrowia w Gabinecie Cieni Platformy Obywatelskiej przypomniał, że obecnie wydatki z akcyzy wynoszą rocznie ok. 30 mld zł. "Gdybyśmy rokrocznie 6,7 mld dokładali, to po czterech latach osiągamy poziom 6 proc. PKB" - mówił senator Grodzki.

Jan Grabiec przypomniał także, że Platforma Obywatelska chce w tym tygodniu złożyć wniosek o wotum nieufności wobec ministra Radziwiłła. "Mamy nadzieję, że premier Morawiecki nas ubiegnie i przedstawi nowy skład rządu, bez ministra Radziwiłła. Ale jeśli tego nie zrobi, Platforma Obywatelska złoży wniosek o wotum nieufności" - wskazał.

wł/pap


bg Image