c_710_0_16777215_00_images_kppo3_aktualnosci_2017_grudzien_2017_2017_12_27_Grupinski_big.png

W Poznaniu, przy pomniku Powstańców Wielkopolskich odbyły się obchody 99. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego. W uroczystości udział wzięli m.in. parlamentarzyści Platformy Obywatelskiej - posłowie Rafał Grupiński, Jakub Rutnicki i Waldy Dzikowski oraz senatorowie Jadwiga Rotnicka i Piotr Florek.

Gospodarzem uroczystości był marszałek województwa wielkopolskiego Marek Woźniak, który podczas obchodów mówił, że "nasi przodkowie nie urodzili się bohaterami, ich codzienność zajmowała troska o byt, o przetrwanie, gdy zaborca ograniczał ich wolności, rugował z ziemi i próbował za wszelką cenę germanizować". 

"A jednak w godzinie próby nie zawahali się, poszli do walki i zwyciężyli. Tak niewiele razy w polskiej, tragicznej historii mieliśmy okazję mówić: 'Chwała zwycięzcom'. Tym bardziej możemy być dumni z naszych przodków, którzy swym czynem zadecydowali o przebiegu granic II Rzeczypospolitej. Pamięć o Powstaniu Wielkopolskim jest nasza dumą i naszym wspólnym obowiązkiem. Od wielu lat podejmujemy liczne inicjatywy, aby ta pamięć była żywa. Kultywują ją samorządy, szkoły, organizacje społeczne i każdy człowiek, który pamięta o tym, aby w rocznicę Wielkopolskiej Insurekcji zapalić znicz w jednym z licznych miejsc pamięci" - mówił Marek Woźniak.

"Tę pamięć niesiemy każdego roku do Warszawy - tam gdzie spoczywają bohaterowie polskiej historii - aby przypominać, że nasi przodkowie zasłużyli na miejsce wśród najlepszych" - dodał.

"Przed nami ogromne wyzwanie, związane z obchodami 100. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego, w przyszłym roku. Wielkopolska przygotowuje się do tej ważnej rocznicy intensywnie. Chcemy jej nadać szczególną rangę i oprawę. Jestem przekonany, że dzięki zaangażowaniu wielu ludzi, tak jak 100 lat temu, Wielkopolanie pokażą, jak ważna jest dla nas ta rocznica. Może uda nam się uniknąć uwikłania tych obchodów w bieżącą politykę? Może uda się uniknąć pouczanek o przywracaniu prawdziwego sensu słowom, wartościom i czynom, i czasie, który chciał uśmiercić historię? Może uda się uniknąć licytacji kto jest większym patriotą i lepszym Polakiem? Może uda się wreszcie odzyskać udział Wojska Polskiego w uroczystościach, z jego ceremoniałem, który jest naszym wspólnym dziedzictwem narodowym i nie powinien być wykorzystywany politycznie?" - podkreślił marszałek województwa wielkopolskiego.


bg Image