c_710_0_16777215_00_images_kppo3_aktualnosci_2017_grudzien_2017_06_12_2017_neumann_rzonca_big.png

"Nowelizacja ustawy znosząca górny limit składek na ZUS jest zła i szkodliwa" - wskazał Przewodniczący Klubu Parlamentarnego Platformy Obywatelskiej Sławomir Neumann. Dodał, że jeżeli Senat przyjmie tę ustawę, to w imieniu Klubu zwróci się do prezydenta Andrzeja Dudy z prośbą o jej zawetowanie.

W środę Senat zajmuje się nowelizacją ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, w której proponuje się zniesienie górnego limitu składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe począwszy od 2018 r. Składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe mają być odprowadzane od całości przychodu, analogicznie jak w przypadkach ubezpieczenia chorobowego i wypadkowego.

Na konferencji prasowej w Sejmie, Sławomir Neumann zadeklarował, że jeżeli Senat przyjmie tę ustawę, to w imieniu klubu zwróci się do prezydenta Andrzeja Dudy z prośbą o jej zawetowanie.

Jak podkreślił, ta ustawa jest "zła i szkodliwa". "Ona powoduje niesprawiedliwość, nierówność społeczną odłożoną w czasie. A jeżeli pan prezydent będzie głuchy na argumenty strony społecznej, związkowej, samorządowej, pracodawców to będziemy starali się zrobić wszystko, żeby zmienić tę ustawę w najbliższej przyszłości" - mówił Przewodniczący Neumann.

Sławomir Neumann poinformował też, że jego klub złoży swój projekt ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. "Jeżeli w tej kadencji nie będzie namysłu i powrotu do starych rozwiązań, to obiecujemy w kolejnej kadencji przeprowadzić taki projekt" - zaznaczył.

Główny Ekonomista Platformy Obywatelskiej, prof. Andrzeja Rzońcy zauważył, że ustawa ta jest "uderzeniem w najlepsze miejsca pracy w naszej gospodarce".

"PiS deklarował, że w Polsce wzrosną inwestycje, a inwestycje załamały się i są najniższe od 24 lat. PiS deklarował, że będzie w Polsce więcej innowacji. Tymczasem odsetek inwestycji kierowanych na nowe technologie i zwiększenie potencjału produkcyjnego jest najniższy w historii pomiaru. Teraz PiS postanowił uderzyć w najlepsze miejsca pracy. W Polsce tych miejsc pracy jest 350 tys. Te 350 tys. miejsc pracy jest teraz zagrożonych" - mówił prof. Rzońca.

Senator Mieczysław Augustyn powiedział, że "ustawa ta wychodzi naprzeciw oczekiwaniom wszystkich tych w spółkach skarbu państwa, którzy chcą nie tylko mieć najwyższe wypłaty, ale chcą też mieć najwyższe emerytury".

"Pompujemy już i tak bogate portfele ludzi PiS-u w spółkach skarbu państwa i to będzie pierwszy widoczny rezultat przyjęcia tej ustawy" - podkreślił senator Augustyn.

wł/pap


bg Image