c_710_0_16777215_00_images_kppo3_aktualnosci_2017_grudzien_2017_06_12_2017_Niedziela_Grabiec_big.png

"Rząd PiS jest bezradny wobec rozprzestrzeniania się wirusa afrykańskiego pomoru świń" - zauważyli parlamentarzyści Platformy Obywatelskiej. Zaapelowali do premier Beaty Szydło o dymisję ministra rolnictwa Krzysztofa Jurgiela i pełnomocnika ds. zwalczania ASF.

W związku z rozprzestrzenianiem się na terenie Polski wirusa afrykańskiego pomoru świń, Szef Gabinetu Rolnictwa w Gabinecie Cieni Platformy Obywatelskiej Dorota Niedziela i rzecznik prasowy Platformy Obywatelskiej Jan Grabiec przedstawili w środę podczas konferencji prasowej w Sejmie swoje stanowisko w tej sprawie, powołując się na raport NIK dotyczący narastającej liczby przypadków ASF w Polsce.

Jak wskazuje się w komunikacie "ASF to nie jest już jedynie problem rolników". "W związku z bezradnością rządu PiS ASF stał się dzisiaj problemem gospodarczym i społecznym, który zagraża 38 milionom Polaków" - podkreślono. "Epidemia ASF przekroczyła Wisłę, co oznacza, że lada moment będziemy mieli tragedię w dużych gospodarstwach rolnych hodujących świnie, które znajdują się w Wielkopolsce" - zaznaczono.

"PiS objął programem bioasekuracji (wszystkie działania zapobiegające szerzeniu się wirusa ASF) tylko tereny gdzie stwierdzono zachorowania, a nie całą Polskę, o co opozycja apeluje od 2 lat" - podkreślano.

"Polsce grozi: gwałtowny spadek pogłowia trzody chlewnej aż po wygaszenie produkcji trzody chlewnej na terenie całej Polski. Dodatkowe zagrożenia to wstrzymanie eksportu. W 2016 roku Polska wyeksportowała 692 tys. ton żywca, mięsa, tłuszczów i przetworów wieprzowych o wartości 1,4 mld euro" - zaznaczono, powołując się na dane raportu NIK.

Platforma Obywatelska wskazuje, że "grozi nam wariant hiszpański", co oznacza "likwidację całej hodowli świń w Polsce, czyli w 250 tysiącach gospodarstw rolnych (obecnie cała populacja świń w Polsce to ok. 11 milionów sztuk)". "Istnieje zagrożenie, że ponad milion osób na wsi utraci środki na utrzymanie" - alarmuje w komunikacie Platforma Obywatelska. Wzrosną też ceny detaliczne w związku z koniecznym importem wieprzowiny.

"PiS do dzisiaj nie uruchomił pieniędzy europejskich przyznanych Polsce w połowie września! Do wydania czeka 100 milionów złotych (razem ze środkami krajowymi), ale Misiewicze ministra Jurgiela nie potrafią tego zrobić. Rząd PiS zamiast zająć się odstrzałem dzików na poważnie, od 2 lat obiecuje budowę ogrodzenia na wschodniej granicy, a ostatnio obiecuje, że do walki z dzikami wyśle polskie wojsko" - napisali posłowie Platformy Obywatelskiej.

"Tymczasem posłowie PiS odrzucili poprawkę opozycji o zwiększenie środków budżetowych na zwalczanie chorób zakaźnych w tym ASF! W związku z powyższym ponownie apelujemy o dymisję ministra Jurgiela wraz z jego pełnomocnikiem do spraw zwalczania ASF" - alarmują Dorota Niedziela i Jan Grabiec.

wł/pap


bg Image