c_710_0_16777215_00_images_kppo3_aktualnosci_2017_grudzien_2017_06_12_2017_Kierwiski_Siemoniak_Tomczyk_big.png

"Zatrzymanie byłego szefa SKW gen. bryg. rez. Piotra Pytla to krytyczny moment ministra obrony narodowej Antoniego Macierewicza; domagamy się jego dymisji oraz dymisji całego rządu" - powiedział podczas konferencji prasowej w Sejmie Wiceprzewodniczący Platformy Obywatelskiej Tomasz Siemoniak.

Żandarmeria Wojskowa zatrzymała w środę byłego szefa Służby Kontrwywiadu Wojskowego gen. bryg. rez. Piotra Pytla - poinformował PAP rzecznik Komendanta Głównego ŻW ppłk Artur Karpienko. Jak powiedział PAP w środę szef MON Antoni Macierewicz, wobec Pytla prowadzone jest śledztwo i stawiane są mu zarzuty w związku z nielegalnym współdziałaniem z FSB. Rzecznik Prokuratury Okręgowej w Warszawie Łukasz Łapczyński poinformował, że b. szef Służby Kontrwywiadu Wojskowego ma mieć zmieniony zarzut w śledztwie ws. współpracy SKW ze służbą obcego państwa.

"Generał Piotr Pytel jest uczciwym oficerem, który w warunkach zagrażających nieraz życiu i zdrowiu służył Rzeczpospolitej i takie jego traktowanie w tej chwili jest absolutnie haniebne. Ci, którzy tak działają, poniosą za to odpowiedzialność" - zapowiedział Tomasz Siemoniak.

"To jest krytyczny moment, jeśli chodzi o Antoniego Macierewicza, przekroczenie wszelkich granic. Konsekwentnie domagamy się jego dymisji i dymisji całego rządu" - mówił Wiceprzewodniczący.

Tomasz Siemoniak poinformował także, że "w związku z zatrzymaniem gen. Pytla, Platforma Obywatelska będzie wnioskowała o zwołanie nadzwyczajnych posiedzeń sejmowych komisji: obrony narodowej i komisji ds. służb specjalnych. Nie może tak być, że z jakichś politycznych powodów, tego rodzaju działania są podejmowane, a opinia publiczna o nich nie jest poinformowana".

Jak wskazał Marcin Kierwiński zatrzymanie gen. Pytla to "prywatna wojna Macierewicza z ludźmi, którzy mają odwagę pokazywać to, jakim człowiekiem jest Antoni Macierewicz".

"Służby państwowe, prokuratura, służby specjalne, żandarmeria wojskowa wykorzystywane są w prywatnej wojnie Antoniego Macierewicza" - podkreślił poseł Kierwiński.

"Antoni Macierewicz jest wielkim szkodnikiem dla polskiego bezpieczeństwa i dla polskiej armii. Jest człowiekiem, wokół którego jest bardzo wiele znaków zapytania. Te znaki zapytania są coraz większe w kontekście tak histerycznych, nerwowych reakcji Macierewicza" - mówił Marcin Kierwiński.

Cezary Tomczyk zauważył, że "pod rządami ministra Macierewicza zagrożone jest bezpieczeństwo państwa. Bezpieczeństwo państwa jest zagrożone wtedy, kiedy polityka wkracza do sfery takiej jak ministerstwo obrony narodowej, kiedy na czele resortu staje tak nieodpowiedzialny człowiek jak Antoni Macierewicz" - podkreślił poseł. Wydarzenia związane z zatrzymaniem gen. Pytla związane są z rekonstrukcją rządu, "która ma nastąpić za chwilę".

Poseł Tomczyk podkreślił też, że Platforma Obywatelska wielokrotnie apelowała do prezydenta Andrzeja Dudy i premier Beaty Szydło o dymisję Antoniego Macierewicza. "Czas na dymisję Macierewicza. Czas na to, żeby minister Macierewicz skończył na śmietniku historii".

wł/pap

 

 


bg Image