c_710_0_16777215_00_images_kppo3_aktualnosci_2017_grudzien_2017_5.12.2017_Grabiec_big.png

"Szanse na budowanie zjednoczonej opozycji są coraz większe" - poinformował po spotkaniu Przewodniczącego Grzegorza Schetyny z Katarzyną Lubnauer, rzecznik prasowy Platformy Obywatelskiej Jan Grabiec. Zapowiedział, że obie partie będą pracowały nad wyłonieniem wspólnych kandydatów w wyborach samorządowych.

Poseł podczas konferencji prasowej wskazał, że po spotkaniu liderów Platformy Obywatelskiej i Nowoczesnej, "szanse na budowanie zjednoczonej opozycji, są coraz większe. Jak mówił, Platforma Obywatelska i .N mają pracować nad wyłonieniem wspólnych kandydatów na prezydentów dużych miast w wyborach samorządowych w 2018 r. Po przyjęciu zmian w Kodeksie wyborczym, partie mają też ustalić zasady współpracy - jeśli chodzi o listy do sejmików wojewódzkich".

"Dobra wola obu stron w tym zakresie jest bardzo ważna, bo ona pozwala na zbliżenie stanowisk już wtedy, kiedy będzie mowa o konkretnych listach i konkretnych nazwiskach" - powiedział Jan Grabiec.

"Cieszy nas również to, że przewodnicząca Lubnauer uznała, że Rafał Trzaskowski jest bardzo dobrym kandydatem na prezydenta Warszawy. Cieszy nas to, że nie było żadnych sygnałów, które kwestionowałyby dotychczasowe ustalenia, co do wspólnego poparcia tego kandydata na prezydenta Warszawy. To na pewno jest optymistyczny sygnał, jeśli chodzi o dalsze uzgodnienia już po zmianach, które w kierownictwie Nowoczesnej zaszły" - zaznaczył poseł.

Jan Grabiec podkreślił, że "zmiany w ordynacji wyborczej mogą utrudnić kandydowanie niezależnym samorządowcom i komitetom lokalnym", dlatego - jak mówił - "wspólną odpowiedzialnością opozycji parlamentarnej jest stworzenie płaszczyzny, która umożliwi wspólne wystawianie kandydatów w wyborach samorządowych, nie tylko środowiskom opozycyjnym, ale również niezależnym samorządowcom, ruchom miejskim, czy opozycji pozaparlamentarnej".

Jak relacjonował rzecznik Platformy Obywatelskiej, podczas wtorkowego spotkania, Grzegorz Schetyna pogratulował Lubnauer objęcia fotela przewodniczącej Nowoczesnej, a rozmowy przebiegały w dobrej atmosferze.

wł/pap

 


bg Image