c_710_0_16777215_00_images_kppo3_aktualnosci_2017_listopad_2017_2017_11_23_Ajchler_Niedziela_big.png

"Dziś dowiadujemy się, że wirus Afrykańskiego Pomoru Świń - wirus, który może zniszczyć trzodę chlewną w Polsce - może spowodować, że zniszczone hodowle świń w Polsce będą zmuszone do tego, żebyśmy jedli wieprzowinę importowaną z Ukrainy albo innych państw trzecich. Dowiedzieliśmy się, że znaleziono cztery przypadki dzików zarażonych ASF-em w Dworku Kampinoskim. Nie ma już żadnej geograficznej bariery, która powodowałaby zatrzymanie tego wirusa" - powiedziała podczas konferencji prasowej w Sejmie wiceprzewodnicząca Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi Dorota Niedziela.

Posłanka dodała, że za rozprzestrzenienie się choroby odpowiada to, że "nie ma odstrzału dzików, nie ma systemu działającej bioasekuracji, a także brak pomysłu na to, jak, kiedy i za ile zatrzymać ASF". "W budżecie na 2018 r. min. Jurgiel nie przewidział większych wydatków na zwalczanie chorób zakaźnych" - podkreśliła.

"Zwracamy się z apelem do pani premier: proszę zwolnić ministra Krzysztofa Jurgiela razem z jego pełnomocnikiem do zwalczania chorób zakaźnych. Ani pełnomocnik, ani minister nie działają skutecznie" - apelowała Dorota Niedziela.

Poseł Zbigniew Ajchler wskazał, że "rywalizacja dwóch ministrów - Szyszko i Jurgiela - powoduje niewykonanie zaleceń weterynarii w zakresie redukcji dzików". "Te rywalizacje, ciągłe rekonstrukcje rządu, które od miesiąca trwają, nieróbstwo niepewnych dyrektorów w poszczególnych resortach powodują, że jesteśmy przerażeni tym co będzie a Polacy są zdenerwowani tym czy i jak droga będzie żywność" - podkreślił polityk.

wł/pap


bg Image