c_710_0_16777215_00_images_kppo3_aktualnosci_2017_listopad_2017_2017_11_22_Klich_Halicki_big.png

"W Sejmie zaczyna się batalia o to, czy w Polsce jest miejsce na niezależne sądy i niezawisłych sędziów" - podkreślił w środę senator Bogdan Klich, przypominając że "w sądach wciąż toczą się sprawy osób oskarżonych o blokadę Sejmu podczas protestów w grudniu ubiegłego roku. Jest w tej chwili 568 postepowań w skali kraju, które opierają się na oskarżeniu ze strony policji, w oparciu o Kodeks wykroczeń". Przekazał, że dane te pochodzą z Biura Interwencji Obywatelskiej prowadzonego przez posła Andrzeja Halickiego.

"Mówimy o tym dlatego, by mobilizować do batalii, w którą wkraczamy w tej chwili w Sejmie. To tak naprawę wojna o to, czy w Polsce jest miejsce na niezależne sądy, na niezawisłych sędziów, Czy Polska będzie opierała się na obiektywnym rozstrzyganiu sporu, czy obywatel będzie miał prawo do tego, żeby oczekiwać od sądu obiektywnego wyroku" - podkreślił senator Klich.

Przewodniczący Grupy Senatorów Platformy Obywatelskiej zapowiedział, że politycy Platformy Obywatelskiej będą w dalszym ciągu uczestniczyć w procesach osób oskarżonych o udział w grudniowych protestach. "Będziemy udzielać im bezpłatnej pomocy prawnej, będziemy udzielać poręczeń tym, którzy są wzywani i którzy są prześladowani" - oświadczył. Senator wyraził też nadzieję, że przy wsparciu tych osób, uda się podjąć "skuteczną walkę o niezależne sądownictwo w Polsce".

Andrzej Halicki dodał, że "dla bezpieczeństwa Polaków równie ważne jak niezależne sądy jest też cywilna kontrola nad funkcjonowaniem służb, a zwłaszcza policji. Od dwóch tygodni nie istnieje w gruncie rzeczy nawet wewnętrzna policja w policji, czyli Biuro Nadzoru Wewnętrznego, przeszło pod nadzór ministra spraw wewnętrznych i administracji Mariusza Błaszczaka i służyć będzie tuszowaniu spraw".

W tym kontekście poseł Halicki przypomniał sprawę Igora Stachowiaka. "Potrzebne jest głośne upominanie się o odpowiedzialność karną wobec tych, którzy używają przemocy w policji, bo to jest kwestia burzenia całego wizerunku policji, która ma stać na straży praw obywatelskich, naszego bezpieczeństwa, a nie bezpieczeństwa i komfortu władzy" - zaznaczył.

wł/pap


bg Image