c_710_0_16777215_00_images_kppo3_aktualnosci_2017_listopad_2017_2017_11_22_Budka_Brejza_big.png

Platforma Obywatelska złoży wniosek o odrzucenie w pierwszym czytaniu prezydenckich projektów ustaw o Sądzie Najwyższym i Krajowej Radzie Sądownictwa - zapowiedział w środę Wiceprzewodniczący partii Borys Budka. Jednocześnie dodał, że Platforma będzie składać takie poprawki by usunąć niekonstytucyjne rozwiązania.

Podczas konferencji prasowej w Sejmie, Borys Budka podkreślił, że prezydenckie projekty ustaw o SN i KRS są procedowane bez formalnego rozpatrzenia wet, które prezydent złożył do poprzednich projektów przyjętych przez parlament. "I tak naprawdę bez zakończenia procesu legislacyjnego" - zauważył poseł. "Praca nad tymi projektami pokazuje istotę państwa, które wprowadza prezes PiS Jarosław Kaczyński. Państwa bez trybu. Państwa, w którym na tajnych naradach pomiędzy szeregowym posłem, a prezydentem Rzeczypospolitej ustalane są poprawki, które nie są znane nawet posłom obecnej większości" - dodał Borys Budka.

Jak zauważył wiceprzewodniczący, prezydent Andrzej Duda "wywiesił białą flagę". "Przysłał do parlamentu projekty ustaw, które łamią konstytucję" - podkreślił. "Będziemy do samego końca tutaj na sali sejmowej, a potem w komisjach składać takie wnioski, takie poprawki by usunąć niekonstytucyjne rozwiązania" - zaznaczył poseł.

Zapowiedział, że jego klub złoży wniosek o odrzucenie projektów o SN i KRS w pierwszym czytaniu. "Będziemy starali się pokazać również, że mamy konkretne rozwiązania, o których również PiS mówił w kampanii wyborczej" - podkreślił Borys Budka.

wł/pap


bg Image