c_710_0_16777215_00_images_kppo3_aktualnosci_2017_listopad_2017_2017_11_10_Gogowski_Konwiski_big.jpg

"W dniu dzisiejszym Klub Parlamentarny Platforma Obywatelska zgłasza propozycję zmian w regulaminie Sejmu. Nauczeni doświadczeniami kilkunastu ostatnich tygodni chcemy, aby w regulaminie Sejmu był zapis, który zobliguje Sejm do rozpatrzenia w ciągu trzech miesięcy weta prezydenta" - poinformował na konferencji prasowej w Sejmie sekretarz Klubu Parlamentarnego Platforma Obywatelska Zbigniew Konwiński.

Polityk dodał, że "takiego zapisu wcześniej w regulaminie Sejmu nie było, bo historia dwudziestu kilku lat polskiej demokracji nie zna takiego przypadku, żeby w ten sposób - jak to się dzieje w ciągu ostatnich kilkunastu tygodni - grać wetem prezydenta".

"Chcemy również aby weta, które wpłynęły do tej pory, były rozpatrzone w okresie przejściowym - w ciągu 30 dni" - podkreślił Zbigniew Konwiński.

"Proponujemy wprowadzenie takich zapisów, żeby po wpłynięciu weta prezydenta, marszałek niezwłocznie kierował ten wniosek do rozpatrzenia do właściwej komisji, która miałaby maksymalnie 30 dni do zajęcia stanowiska. Po wpłynięciu sprawozdania komisji automatycznie na najbliższym posiedzeniu Sejmu trafiałoby to do porządku obrad, co sprawiałoby, że parlament szybko by zajął stanowisko wobec decyzji prezydenta" - wskazał wiceprzewodniczący Komisji regulaminowej i spraw poselskich Tomasz Głogowski.

"Proponujemy także zapis dodatkowy, że gdyby w ciągu 90 dni od wpłynięcia weta prezydenta, Sejm nie podjął decyzji, oznaczałoby to wygaśnięcie procesu legislacyjnego czyli przychylenie się do weta prezydenta" - dodał polityk.

Tomasz Głogowski podkreślił, że "to, że Sejm nie zajmuje się obecnie wetami prezydenta wynika w tego, że rząd bez wątpienia podzieliłby się w głosowaniu w tej sprawie".

wł/pap


bg Image