c_710_0_16777215_00_images_kppo3_aktualnosci_2017_listopad_2017_2017_11_09_Rulewski_Cicho_big.png

Politycy Platformy Obywatelskiej Jan Rulewski i Janusz Cichoń chcą, by Polacy mogli przekazać 0,25 proc. swojego podatku dochodowego na pomoc dzieciom w Syrii. "To oznacza, że na ten cel mogłoby trafić nawet 150 mln zł" - mówił podczas konferencji prasowej w Sejmie poseł Janusz Cichoń.

Jak wyjaśniał poseł, "ta inicjatywa ustawodawcza ma pozwolić obywatelom na przekazanie 0,25 proc. podatku dochodowego na ten cel, na wzór dzisiejszego odpisu na Organizacje Pożytku Publicznego, który wynosi 1 proc".

"To oznacza, że potencjalnie moglibyśmy przekazać na pomoc dzieciom w Syrii kwotę nawet 150 mln zł, przy założeniu, że wszyscy ci, którzy dzisiaj korzystają z możliwości zaadresowania 1 proc. swojego podatku na Organizacje Pożytku Publicznego skorzystaliby także i z tej okazji i przekazali na rzecz dzieci z Syrii 0,25 proc. swojego podatku" - wyliczył Wiceprzewodniczący sejmowej Komisji Finansów Publicznych.

Jak dodał, nowe przepisy miałyby wejść w życie od 1 stycznia 2018 r., a o rozdziale zgromadzonych środków decydować miałby Polski Czerwony Krzyż.

"Projekt jest już gotowy, podpisany, także jeszcze dzisiaj go złożymy" - poinformował Janusz Cichoń.

Politycy zaapelowali jednocześnie do wszystkich, którzy dostrzegają potrzebę pomocy, by "zaangażowali się w ten projekt, by opowiedzieli się za nim w Sejmie". "A potem, aby dokonali tego symbolicznego przekazania swojego podatku na ten szczytny cel".

Janusz Cichoń zwrócił jednocześnie uwagę, że polski rząd choć już teraz wspiera uchodźców, to - jak zaznaczył - kwoty, które są przekazywane na ten cel "są bardzo niewielkie i niewystarczające".

wł/pap


bg Image