c_710_0_16777215_00_images_kppo3_aktualnosci_2017_listopad_2017_2017_11_06_Halicki_Grabiec_big.png

Platforma Obywatelska żąda, by na najbliższym posiedzeniu komisji administracji i spraw wewnętrznych szef MSWiA Mariusz Błaszczak przedstawił informacje na temat postępowania dotyczącego odpowiedzialności osób uwikłanych w śmierć Igora Stachowiaka. Poniedziałkowa konferencja prasowa posłów: Andrzeja Halickiego i Jana Grabca była reakcją na publikację "Faktu", który podał że zwolnieni 23 maja komendanci dolnośląskiej i wrocławskiej policji albo przeszli na emeryturę lub nadal pracują w policji. Igor Stachowiak zmarł w maju ubiegłego roku na komisariacie Wrocław-Stare Miasto, wcześniej kilkakrotnie rażony policyjnym paralizatorem.

"Półtora roku po dramatycznej śmierci, po torturach, które doprowadziły do śmierci Igora Stachowiaka na wrocławskim komisariacie zbulwersowani jesteśmy informacjami, które odkrywają media" - podkreślił Andrzej Halicki. Jak poinformował, "śmierć Igora Stachowiaka była tuszowana, a policjanci, którzy brali udział "w tym morderstwie, w gruncie rzeczy nie ponieśli żadnej odpowiedzialności". 

Wiceprzewodniczący Klubu Parlamentarnego Platformy Obywatelskiej Andrzej Halicki przypomniał, że "minister Mariusz Błaszczak zapowiedział, że wyciągnie konsekwencje, a prokuratura rozpoczęła działania. I co się okazuje dzisiaj? Mamy do czynienia z awansami tych osób, z podwyżkami ich pensji, z przejściem na emeryturę i spokojnym życiem. Zachodzi pytanie, czy tak wygląda wyciągnięcie sankcji? Czy to nie jest tak, że to są nagrody za tuszowanie tego bestialskiego morderstwa?".

Rzecznika prasy Platformy Obywatelskiej Jan Grabiec mówił, że "osoby, które tuszowały sprawę śmierci Igora Stachowiaka zostały awansowane. Do dziś, mimo wielokrotnych wypowiedzi ministra Błaszczaka i wiceministra Zielińskiego, nikomu włos z głowy nie spadł".

w związku z tym politycy Platformy będą na najbliższym posiedzeniu sejmowej komisji administracji i spraw wewnętrznych domagać się informacji od ministra Błaszczaka na temat postępowania dotyczącego odpowiedzialności osób uwikłanych w śmierć Igora Stachowiaka. "Mamy nadzieję, że po raz kolejny nie padną tam puste słowa pod hasłem +prowadzimy postępowanie+. Półtora roku po tej śmierci ta sprawa wymaga definitywnego wyjaśnienia" - podkreślił Jan Grabiec.

wł/pap


bg Image