c_710_0_16777215_00_images_kppo3_aktualnosci_2017_pazdziernik_2017_26.10.2017_Gdek_Myrcha_Szczerba_big.png

"Z ogromną satysfakcją pragniemy ogłosić sukces posłów Platformy Obywatelskiej. Na komisji sprawiedliwości, z wniosku Michała Szczerby udało się pozyskać pieniądze na osoby chorujące na Alzheimera, pomniejszając tym samym budżet IPN" - ogłosili podczas konferencji prasowej w Sejmie posłowie Platformy Obywatelskiej: Lidia Gądek, Arkadiusz Myrcha i Michał Szczerba.

Poseł Myrcha przypomniał, że "budżet IPN został zwiększony o 40%, z kwoty z 250 mln zł do 400 mln zł. Zaproponowaliśmy modyfikację budżetu IPN, aby pieniądze dostały osoby potrzebujące".

Michał Szczerba wskazywał, że "ta poprawka jest symboliczna, bo pokazuje priorytety państwa. Tym priorytetem powinno być zdrowie. Zaproponowaliśmy przekazanie 10 mln zł wielkiego budżetu Instytutu Pamięci Narodowej na leczenie pamięci Polaków. Choroba dotyka 0,5 mln Polaków, ale w roku 2050 będzie ich 1,5 mln. Jej skutki odczuwają nie tylko chorzy, ale również ich bliscy i rodziny. Trzeba przygotować Narodowy Program Alzheimera jako nowy program polityki zdrowotnej".

"Problem będzie narastał wraz ze starzeniem się społeczeństwa. Ale nie tylko długość życia ma znaczenie, a komfort tego życia. Platforma Obywatelska przygotowała w ramach propozycji m.in. zwiększenie nakładów na ochronę zdrowia również dla seniorów. Komisja Europejska i WHO ewidentnie wskazują na to, że w każdym kraju powinien zafunkcjonować program przeciwdziałania Alzheimerowi. Tej choroby nie da się uniknąć, ale dzięki właściwemu postępowaniu można zahamować rozwój tej choroby. Chociaż dzisiaj posłowie PiS byli przeciwni tej poprawce, apelujemy do nich, aby na sali plenarnej zagłosowali za" - podkreślała poseł Lidia Gądek.


bg Image