c_710_0_16777215_00_images_kppo3_aktualnosci_2017_pazdziernik_2017_26.10.2017_Leszczyna_Niedziela_Pomaska_big.png

Posłanki Platformy Obywatelskiej wezwały europosłów PiS podczas konferencji prasowej w Sejmie, by wytłumaczyli się z głosowania przeciw rezolucji Parlamentu Europejskiego m.in. przeciwko cięciom w unijnej polityce rolnej oraz funduszach spójności w wieloletnim budżecie UE.

Rezolucja, którą - jak podkreśliła Izabela Leszczyna - "przygotowywali aktywnie europarlamentarzyści Platformy, wyraża ponadto sprzeciw m.in. wobec cięć w przyszłym wieloletnim budżecie UE w obszarach wspólnej polityki rolnej oraz funduszach spójności".

"Ale co zrobili posłowie Prawa i Sprawiedliwości? Otóż europosłowie PiS-u zagłosowali przeciwko tej rezolucji; to znaczy, że chcą, żeby polscy rolnicy dostali mniej pieniędzy w kolejnej perspektywie i chcą też, żeby na rozwój regionalny było mniej pieniędzy dla Polski w przyszłej perspektywie" - zwracała uwagę poseł Leszczyna.

Jak poinformowała Dorota Niedziela, "przeciwko rezolucji zagłosowało dziewięciu europarlamentarzystów PiS, w tym wiceprzewodniczący PE Ryszard Czarnecki oraz b. wiceszefowa MSZ Anna Fotyga".

"Żądamy, żeby się wytłumaczyli. Ci posłowie będą odpowiedzialni za zmniejszenie ilości pieniędzy unijnych i zmniejszenie dopłat dla polskich rolników" - domagała się poseł Dorota Niedziela.

"Dzisiaj Polska powinna być w środku UE, powinna być na pierwszym froncie boju o przyszłość unijnych funduszy. Dlatego wzywamy europarlamentarzystów PiS, którzy zagłosowali przeciwko Polsce, przeciwko utrzymaniu funduszy dla rolników i na rozwój Polski, na inwestycje w Polsce, wzywamy ich do wytłumaczenia tej decyzji i wzywamy ich do tego, po drugie, żeby zmienili decyzję, żeby ramię w ramię z parlamentarzystami Platformy Obywatelskiej stoczyli bój o przyszłość Polski, o inwestycje w Polsce" - podkreślała Agnieszka Pomaska.

Poseł Niedziela zwróciła uwagę, że "starania o zagwarantowanie polskim rolnikom dopłat na tym poziomie, co w krajach starej UE zapowiedziała ostatnio premier Beata Szydło. Czy działania europarlamentarzystów PiS-u mają coś wspólnego z wypowiedziami pani premier Szydło? Wzywamy, pani premier Szydło, proszę wziąć na dywanik europosłów PiS-u".

wł/pap


bg Image