c_710_0_16777215_00_images_kppo3_aktualnosci_2017_pazdziernik_2017_18.10.2017_Halicki_Konwiski_big.png

Posłowie Platformy Obywatelskiej poinformowali, że PiS wykorzystuje policję do celów politycznych, m.in. poprzez zastraszanie uczestników demonstracji związanych z reformą wymiaru sprawiedliwości. Andrzej Halicki i Zbigniew Konwiński zaapelowali do policjantów, aby "nie kalali munduru, który noszą".

Jak zwrócili uwagę posłowie wśród miast, w których trwają postępowania wyjaśniające, znalazł się Słupsk. Policja wszczęła postępowanie po zawiadomieniu mieszkańca, który twierdził, że protest był nielegalnym zgromadzeniem. W postępowaniu przesłuchano już kilka osób, w tym mec. Annę Bogucką-Skowrońską, b. działaczkę Solidarności, b. sędzię Trybunału Stanu.

Zbigniew Konwiński wskazał, że "protestujący są nękani przez PiS, który wykorzystuje policję do celów politycznych i zastraszania uczestników lipcowej, pokojowej demonstracji. Nie ma naszej zgody na takie działanie".

Zapowiedział, że Platforma jeszcze w środę wystąpi z "żądaniem zaprzestania wykorzystywania policji do celów politycznych". "Prokuratura jest kontrolowana przez PiS, policja jest kontrolowana przez PiS, sądy są jeszcze niezależne. Ta demonstracja w Słupsku były w obronie niezależności sądów" - podkreślił poseł Konwiński.

Andrzej Halicki zaapelował do policjantów, "aby nie kalali munduru, który noszą. Dosyć nękania obywateli, dosyć nachodzenia w domach, dosyć szykanowania i dosyć straszenia. Nie jesteście dla partii i dla władzy, jesteście dla obywateli i naszego bezpieczeństwa".

Poseł przypomniał, że "każde działanie policji, które nie jest związane z ochroną obywateli i gwarantowaniem im bezpieczeństwa jest niezgodne z ustawą o policji".

Platforma Obywatelska poprzez Biuro Interwencji Obywatelskich będzie służyć pomocą prawną protestującym oraz że będzie obecna na ich procesach, żeby obywatele nie bali się wypowiadać swoich myśli.

wł/pap


bg Image