c_710_0_16777215_00_images_kppo3_aktualnosci_2017_pazdziernik_2017_13.10.2017_Szumilas_Augustyn_big.png

"By polska szkoła była wolna i otwarta; diametralnie inna, niż obecnie" - takie życzenia w przededniu święta edukacji narodowej przekazały w piątek nauczycielom posłanki Platformy Obywatelskiej: Urszula Augustyn i Krystyna Szumilas. Przypomniały o szkodliwych działaniach rządu Beaty Szydło w postaci "deformy" i "ideologizacji" oświaty.

Urszula Augustyn przypomniała, że w 14 października przypada Dzień Edukacji Narodowej. "Nie ma edukacji bez nauczycieli, nie ma też dobrej edukacji bez dobrych nauczycieli. Dziś nauczyciele zostali postawieni w bardzo trudnej sytuacji i nie wiem, czy to jutrzejsze święto będzie dla nich faktycznie powodem do radości i dumy" - podkreślała poseł podczas konferencji prasowej w Sejmie.

Jak wskazała poseł, "warunki, w których nauczyciele pracują od 1 września, po wejściu w życie reformy oświaty, nie są komfortowe. Pani minister Anna Zalewska przygotowała dla nauczycieli cały zestaw +prezentów+".

Wiceprzewodnicząca sejmowej Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży Krystyna Szumilas zwróciła uwagę na "brak odpowiedniego przygotowania szkół do reformy, brak podręczników, a także opracowanie podstaw programowych w taki sposób, by pokazywały tylko ideologię Prawa i Sprawiedliwości. Musieli rozpocząć +deformę edukacji+, czyli to, przeciwko czemu protestowali".

Krystyna Szumilas powiedziała, że "szefowa MEN obiecuje też nauczycielom gruszki na wierzbie. Mówi o podwyżkach, a tak naprawdę szykuje im obniżki. To już chyba - widać - jest tradycja rządów PiS".

Mówiła również o jednym z ostatnich pomysłów MEN, by nauczyciele podlegali ocenie pod względem etycznym, której mieliby dokonywać co trzy lata dyrektorzy szkół. "Pytam kto i w jaki sposób będzie oceniał postawę moralno-etyczną nauczyciela? Jaką ocenę uzyskałby nauczyciel, który zaprosił do szkoły Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy? Jaką ocenę uzyskałby nauczyciel, który na swoim prywatnym Facebooku umieścił link do +Ucha prezesa+? jaką ocenę uzyska nauczyciel, który ubierze się na czarno w dniu protestu kobiet?" - dociekała poseł Szumilas.

Jak podkreślała Krystyna Szumilas, "zmiany, które w projekcie nowelizacji ustawy o finansowaniu zadań oświatowych proponuje MEN, to kolejny krok do ideologizacji polskiej szkoły".

Posłanki Platformy życzyły nauczycielom, by - "mimo wprowadzanych przez rząd Beaty Szydło zmian - mogli pracować w szkole wolnej i otwartej. Żeby nikt nie dybał na waszą wolność, żeby nikt nie zabierał wam wolności myślenia, nauczania, wolności kształtowania sumień młodych ludzi. Dzisiaj życzymy wam, żeby ta szkoła była diametralnie inna od tej, w której przychodzi wam dzisiaj niestety pracować".

wł/pap

 

 


bg Image