c_710_0_16777215_00_images_kppo3_aktualnosci_2017_pazdziernik_2017_11.10.2017_Brejza_Gawlik_big.png

Posłowie Platformy Obywatelskiej są zaniepokojeni sytuacją w spółkach Skarbu Państwa. Postulują, aby premier Beata Szydło ujawniła tajny audyt, który miał być w nich przeprowadzony. Platforma wnioskuje też o informację szefowej rządu ws. Grupy Azoty.

W poniedziałek CBA poinformowało, że aresztowało sześć osób, które usłyszały zarzuty m.in. korupcyjne w sprawie dostaw dla Grupy Azoty. Wśród zatrzymanych jest szef Rady Nadzorczej Grupy Azoty Marek G. Sprawa dotyczy żądania 40 mln zł łapówki i powoływania się na wpływy w największych spółkach skarbu państwa.

Poseł PO Krzysztof Brejza, odnosząc się do informacji o zatrzymaniu w poniedziałek przez CBA szefa Rady Nadzorczej Grupy Azoty Marka G. z nadania PiS, powiedział że "Platforma Obywatelska jest zaniepokojona sytuacją w spółkach Skarbu Państwa". Jak wskazał, "PiS zapowiadało odbudowę przemysłu chemicznego. Jaka to jest odbudowa? W jakim stanie są Azoty, gdy szef rady nadzorczej, związany z PiS, jest zatrzymywany przez CBA?".

"Jaka to jest tragikomedia, jaka to jest farsa, w sytuacji, w której ludzie z Azotów i Lotosu - zarządzanych przez PiS - zatrzymywani są przez CBA, a spółki te pompują pieniądze do Polskiej Fundacji Narodowej, która to przeprowadza akcję wymierzoną w niezależne, polskie sądy" - mówił Krzysztof Brejza.

Poseł zwrócił też uwagę, że rząd w zeszłym roku zlecił CBA przeprowadzenie audytu w spółkach skarbu państwa. "Dlaczego ten audyt nie został ujawniony?" - dopytywał poseł Platformy. Poinformował też, że Platforma Obywatelska kieruje do premier Beaty Szydło pismo, w którym domaga się ujawnienie "tajnego" audytu, oraz uaktualnienia go. Jak dodał, Platforma Obywatelska chce też informacji premier na temat sytuacji w Grupie Azoty.

wł/pap


bg Image