c_710_0_16777215_00_images_kppo3_aktualnosci_2017_wrzesien_2017_29.09.2017_Brejza_Leszczyna_big.png

Platforma Obywatelska powołuje zespół śledczy do spraw SKOK-ów; przewodniczącą będzie poseł Izabela Leszczyna, pierwsze robocze spotkanie zespołu odbędzie się na następnym posiedzeniu Sejmu - poinformowali posłowie.

Sejm nie wyraził zgody na uzupełnienie porządku piątkowych obrad o projekt uchwały dotyczącej powołania komisji śledczej ws. SKOK-u Wołomin. Projekt złożyli posłowie Platformy Obywatelskiej.

"Odrzucenie tego wniosku przez PiS jest jednoznacznym dowodem, że PiS boi się komisji śledczej ws. SKOK-ów, że za to niebezpieczne połączenie biznesu, polityki, mediów i pieniędzy w sektorze SKOK-ów, odpowiada właśnie partia Jarosława Kaczyńskiego" - powiedziała poseł Izabela Leszczyna na konferencji w Sejmie.

Poseł poinformowała, że Platforma "powołuje zespół śledczy do spraw SKOK-ów, do spraw oszustw, wyłudzeń i przestępstw popełnianych w tym sektorze. Nie możemy czekać aż PiS zdecyduje się na komisję śledczą, bo wiemy, że nie zdecyduje się".

Dodała, że zespół Platformy Obywatelskiej odpowie na pytania, "dlaczego SKOK-i padają jak muchy, czy to jest po prostu źle zarządzany biznes, czy może to jest świetny interes dla kilku, kilkunastu osób. Zadamy pytania o to, dlaczego politycy PiS chronią SKOK-i od kilkunastu lat, dlaczego chcą uniknąć najpierw nadzoru nad SKOK-ami, a dzisiaj uporządkowania tego sektora".

"Jeśli jest komisja śledcza, która bada, kto za pomocą Amber Gold ukradł 800 mln zł, tym bardziej powinna być komisja śledcza, która zbada kto za pomocą SKOK-ów ukradł 5 mld zł" - podkreśliła poseł.

Poseł Krzysztof Brejza powiedział, że "afera SKOK jest nie tylko największą aferą finansową w historii Polski, ale najbardziej tajemniczą. To jest afera, która nosi cechy charakterystyczne dla układu mafijnego - biznes, oszustwa, wyłudzenia, układy rodzinne, ale również ofiary".

Przypomniał, że "twórca SKOK-ów, senator PiS Grzegorz Bierecki przez ostatnie lata zarobił 50 mln zł".

"Zbieramy informacje, będziemy przesłuchiwać świadków i obiecujemy politykom PiS, prędzej czy później, komisja śledcza ds. SKOK, również SKOK-u Wołomin, powiązanego z politykami PiS, powstanie, rozliczymy was za to" - zapowiedział Krzysztof Brejza.

W zespole jest kilkunastu posłów Platformy Obywatelskiej. "Przyjęliśmy wstępny plan działań, będziemy spotykać się na kolejnych posiedzeniach Sejmu. Będziemy z pewnością przesłuchiwać ekspertów, ludzi, którzy znają się na rynkach finansowych, znają się na sektorze SKOK. Mam nadzieję, że nie odmówią nam udziału w posiedzeniach, także ci, którzy sektor SKOK-ów znają na wylot, czyli posłowie i senatorowie PiS" - powiedziała poseł Leszczyna.

wł/pap


bg Image