c_710_0_16777215_00_images_kppo3_aktualnosci_2017_wrzesien_2017_29.09.2017_Neumann_Wielichowska_big.png

Posłowie Platformy Obywatelskiej, PSL i Nowoczesnej zaapelowali do prezydenta o zawetowanie ustawy o Narodowym Instytucie Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego. Jak poinformowali, nowe przepisy mają "podporządkować" rządowi PiS organizacje pozarządowe.

Przewodniczący Klubu Platformy Obywatelskiej Sławomir Neumann wskazał, że "ustawa podporządkuje i umożliwi całkowite przejęcie kontroli nad organizacjami pozarządowymi przez rządową instytucję, która będzie miała absolutny wpływ na to, co dzieje się w państwie obywatelskim. Organizacje pozarządowe do tej pory robiły bardzo wiele dobrego - jako niezależne od rządu, niezależne od samorządu".

"Sposób finansowania, który zaproponował PiS będzie promował tylko i wyłącznie organizacje związane z PiS" - powiedział Sławomir Neumann. Podkreślił, że "nowa ustawa zamknie możliwość finansowania organizacjom, które nie są prawomyślne, prorządowe, i które myślą samodzielnie. To jest wielkie ryzyko i wielki cios w państwo obywatelskie".

Przewodniczący poinformował, że "Platforma Obywatelska razem z PSL i Nowoczesną będzie starała się pomóc tym organizacjom i zrobi wszystko, żeby przez ostatnie dwa lata kadencji PiS, nie zniszczono organizacji pozarządowych".

Poseł Monika Wielichowska zaapelowała do prezydenta o zawetowanie ustawy o Narodowym Instytucie Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego. "Prezydencie zawetuj, zawetuj aby nie dzielić organizacji pozarządowych na te dobre i na te złe" - powiedziała poseł.

wł/pap


bg Image