c_710_0_16777215_00_images_kppo3_aktualnosci_2017_wrzesien_2017_25.09.2017_Grabiec_big.png

„Nie widzimy żadnych podstaw, żeby w tym momencie rozmawiać o zmianie konstytucji, jeśli sam pan prezydent uważa, że ustawa dotycząca sądownictwa jest niezgodna z konstytucją, to nie można do niezgodnej z konstytucją ustawy dostosowywać konstytucji. To jest bezpodstawny sposób działania, nie będziemy w tym brać udziału” - powiedział Jan Grabiec, rzecznik prasowy Platformy Obywatelskiej podczas konferencji prasowej w Sejmie.

Poseł odniósł się do projektów ustaw o Krajowej Radzie Sądownictwa i o Sądzie Najwyższym zaproponowanych przez prezydenta Andrzeja Dudę.

Jan Grabiec poinformował również, że posłowie z Klubu Parlamentarnego nie wezmą udziału w konsultacjach u prezydenta, ponieważ forma i czas wystosowanego zaproszenia świadczą o tym że prezydent nie traktuje parlamentarzystów z należytą powagą. „Jeśli zaproszenie na konsultacje dociera o godz. 12:36 sms-em, to oznacza, że nie mają to być poważne rozmowy polityczne, a jedynie pozór rozmowy" – wyjaśnił.

„Zważając na założenia reformy sądownictwa zaproponowane przez prezydenta Dudę, z przykrością musimy stwierdzić, że nie jest to żadna reforma sądownictwa. Mamy do czynienia z przeciąganiem liny pomiędzy Andrzejem Dudą a Zbigniewem Ziobro, o to kto w większym stopniu zawłaszczy sądownictwo” – mówił polityk.

Poseł zapowiedział, że „do szczegółowych zapisów ustaw Platforma odniesie się wtedy, kiedy te projekty zostaną upublicznione”. „Dla nas najistotniejsze jest to, żeby wszystkie organy w Polsce, partie polityczne przestrzegały Konstytucji, a nie naginały ją do sowich potrzeb” - dodał.

wł/pap


bg Image