c_710_0_16777215_00_images_kppo3_aktualnosci_2017_wrzesien_2017_21.09.2017_Grodzki_Szczerba_big.png

Powstanie Narodowego Programu Alzheimerowskiego i zwiększenie wsparcia instytucjonalnego dla chorych to główne postulaty, jakie parlamentarzyści Platformy Obywatelskiej, przedstawili w Sejmie w Światowym Dzniu Choroby Alzheimera.

"W Polsce mamy blisko pół miliona chorych na Alzheimera, ale w związku ze starzeniem się polskiego społeczeństwa, prognozy są bardzo niekorzystne. W roku 2050, 1,5 miliona Polek i Polaków będzie chorych na chorobę Alzheimera" - mówił poseł Michał Szczerba.

Poseł wskazywał na konieczność powstania programu wczesnego wykrywania choroby Alzheimera. Postulował też zwiększenie wsparcia instytucjonalnego dla chorych oraz ich rodzin. "Myślimy tutaj przede wszystkim o dziennych domach pobytu, poradniach, czy wsparciu rodziny w pomocy domowej" - zaznaczył Michał Szczerba.

Michał Szczerba domagał się również, aby państwo gromadziło wiarygodne dane dot. choroby Alzheimera, a ministerstwo nauki i szkolnictwa wyższego uruchomiło środki na programy badawcze dot. chorób mózgu.

Senator Tomasz Grodzki apelował do rządzących o powstanie Narodowego Programu Alzheimerowskiego, aby "postępowanie z chorobą Alzheimera przestało opierać się na działaniach samorządów i organizacji pozarządowych".

wł/pap


bg Image