c_710_0_16777215_00_images_kppo3_aktualnosci_2017_sierpien_2017_14.08.2017_Szczerba_big.png

„Wczoraj mieliśmy do czynienia z czarną niedzielą dla polskiej hodowli koni czystej krwi arabskiej. Od 50 lat nie byłoby takiej aukcji, na której byłoby sprzedanych byłoby sześć koni z 25 wystawionych, za które osiągnięto kwotę 410 tys. euro” – powiedział podczas konferencji prasowej w Sejmie poseł Michał Szczerba odnosząc się do aukcji Pride of Poland w Janowie Podlaskim.

Przewodniczący Parlamentarnego Zespołu do spraw Wyścigów Konnych i Jeździectwa przypomniał, że „w 2015 roku na aukcji zlicytowano konie za 4,5 mln euro. W kolejnym roku było to 1,2 tys. euro”. „Ten rok pokazuje, do czego może doprowadzić dobra zmiana w hodowli koni” – zaznaczył Michał Szczerba.

Poseł podkreślił, że „to co zrobiono w przypadku Janowa Podlaskiego, stadniny która ma 200-letnia tradycję jest skandalem”. „W aukcji nie uczestniczyły takie osoby jak Shirley Watts, perkusista Rolling Stones czy szejkowie arabscy. To pokazuje jak można w ciągu dwóch lat dokonać zniszczenia polskiej marki eksportowej kojarzącej się z prestiżem, wywołującej takie emocje jak muzyka Fryderyka Chopina” – mówił polityk.

Michał Szczerba powiedział, że ta porażka „to powód do dymisji ministra rolnictwa Krzysztofa Jurgiela”. Poseł wyjaśnił, że „to co robi PiS w obszarze rolnictwa powinno się spotkać ze sprzeciwem”. Jak dodał w licytacji dostępne były dobre konie z polskich hodowli, jednak nie przyjechały osoby licytujące. Bojkot aukcji jest zdaniem polityka wyrazem sprzeciwu wobec polityki PiS.


bg Image