c_710_0_16777215_00_images_kppo3_aktualnosci_2017_sierpien_2017_11.08.2017_Kidawa_Szczerba_big.png

Posłowie Platformy Obywatelskiej Małgorzata Kidawa-Błońska i Michał Szczerba zaapelowali do marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego, aby podczas najbliższym posiedzeniu we wrześniu zajął się projektem autorstwa Platformy Obywatelskiej, dotyczącym pomocy dla uczestników Powstania Warszawskiego”. „Rządowy projekt pomocy dla weteranów nie rozwiązuje problemów” – tłumaczyła wicemarszałek Sejmu.

Małgorzata Kidawa-Błońska przypomniała, że „Platforma we wrześniu zeszłego roku złożyła do marszałka Sejmu projekt w sprawie pomocy dla uczestników Powstania Warszawskiego. 25 stycznia odbyło się pierwsze czytanie tego projektu i został on skierowany do sejmowej komisji polityki społecznej i rodziny”. Projekt został jednak skierowany przez marszałka Kuchcińskiego do tzw. „zamrażarki". Polityk zwróciła się do marszałka, aby "sprawą powstańców zająć się na poważnie".

"Platforma Obywatelska chce, aby sprawa pomocy dla powstańców została szybko doprowadzono go końca, tak żeby osoby potrzebujące wsparcia, otrzymały skuteczne wsparcie ze strony samorządu i państwa polskiego" - mówiła wicemarszałek Sejmu.

Michał Szczerba, wiceprzewodniczący Komisji Polityki Senioralnej zwrócił uwagę, że „rządowy projekt jest całkowitą ucieczką od odpowiedzialności rządu za opiekę nad polskimi weteranami", ponieważ zakłada on „całkowitą dobrowolność w decyzji organów gminy, odnośnie zwolnienia z opłat, częściowego, całościowego, lub odmowy takiego wsparcia". "Powstańcy Warszawscy czekali cały rok na to, żeby Sejm zajął się projektem PO, który powstał w uzgodnieniu ze środowiskiem Powstańców Warszawskich i warszawskim Ratuszem. Efekt jest taki, że 9 sierpnia do Sejmu wpłynął projekt rządowy, który składa się z trzech artykułów" - dodał. 

wł/pap

 


bg Image