c_710_0_16777215_00_images_kppo3_aktualnosci_2017_sierpien_2017_2.08.2017_Schetyna_Gawlowski_Lenartowicz_big.png

Platforma Obywatelska zapowiedziała powołanie sejmowej komisji śledczej w sprawie niszczenia Puszczy Białowieskiej oraz polityki rządu PiS wobec środowiska. Przewodniczący Platformy Obywatelskiej poinformował również podczas konferencji prasowej, że jego partia złoży zawiadomienie w sprawie popełnienia przestępstwa przez ministra środowiska Jana Szyszkę za nielegalną wycinkę drzew w Puszczy Białowieskiej.

„Każdy polityk musi zdawać sobie sprawę z tego, że jeśli łamie prawo, a robi to dzisiaj Szyszko, robi to rząd PiS, to musi wiedzieć, że odpowie przed Trybunałem Stanu. Taki wniosek także będziemy przygotowywać" – powiedział przewodniczący zwracając uwagę, że zarzuty wobec ministra Szyszko dotyczą „nie tylko Puszczy Białowieskiej, ale w ogóle całej polityki odnośnie środowiska”.

„Zarządzenie tymczasowe Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości ze Strasburga bardzo wyraźnie pokazuje, że Europa nie zgadza się na łamanie prawa przez polski rząd, przez ministra Szyszkę. Nie zaakceptujemy takich metod i będziemy także wspierać Europę, wspierać tych wszystkich, którzy tam w Puszczy protestują przeciwko nieludzkiej polityce ministra Szyszki i całego rządu PiS w stosunku do polskiej przyrody" - mówił Grzegorz Schetyna w Sejmie.

Gabriela Lenartowicz, szefowa Gabinetu Środowiska w Gabinecie Cienie zasygnalizowała, że „nie było dotychczas w historii kraju, który by nie przestrzegał orzeczeń Trybunału Sprawiedliwości i jego zarządzeń tymczasowych". Poseł podkreśliła, że minister środowiska łamie prawo europejskie, za co zapłacą wszyscy obywatele.

„Rząd PiS świadomie łamie przepisy i buduje przyzwolenie na działanie w innych państwach poza orzeczeniem Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości” – zauważył Stanisław Gawłowski, przewodniczący Komisji Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa. Poseł wyraził zaniepokojenie, że rząd PiS obrał bardzo niebezpieczną drogę.

wł/pap


bg Image