c_710_0_16777215_00_images_31.07.2017_Kidawa_Szczerba_big.png

Posłowie Platformy Obywatelskiej zaapelowali w poniedziałek do marszałka Sejmu i wszystkich sił politycznych, aby Sejm na najbliższym posiedzeniu we wrześniu zajął się projektem autorstwa posłów Platformy Obywatelskiej, dotyczącym pomocy dla uczestników Powstania Warszawskiego. Jak poinformowali posłowie, mamy do czynienia ze skandalem, ponieważ zamrożono projekt ustawy, w którym szczególnie liczy się czas.

Poseł Michał Szczerba przypomniał, że Platforma Obywatelska już we wrześniu zeszłego roku złożyła do Marszałka Sejmu projekt w sprawie pomocy dla uczestników Powstania Warszawskiego. Jak dodał, "25 stycznia odbyło się pierwsze czytanie tego projektu i został on skierowany do sejmowej komisji polityki społecznej i rodziny". "Od tamtego momentu ten projekt został zamrożony, to jest rzecz skandaliczna" - podkreślił.

"Będziemy nieustannie o tym przypominać i apelować o podjęcie prac legislacyjnych, które dotyczą bardzo ważnej grupy - powstańców warszawskich" - zapowiedział Michał Szczerba.

Przygotowany przez Platformę Obywatelską projekt nowelizacji ustawy o kombatantach oraz niektórych osobach będących ofiarami represji wojennych i okresu powojennego oraz ustawy o pomocy społecznej zapisano, że koszt pobytu kombatantów w domu pomocy społecznej będzie pokrywany w 50% przez gminę w ramach realizacji jej zadań własnych, a pozostała kwota będzie pochodzić z budżetu państwa, jako zadanie zlecone gminie z zakresu administracji rządowej. Koszt dla budżetu państwa objęcia pomocą wszystkich mieszkających w Polsce Powstańców, których pozostało 2700, wyniósłby ok. 60 mln zł. 

Wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska powiedziała, że "politycy Platformy Obywatelskiej wielokrotnie na posiedzeniach Konwentu Seniorów i Prezydium Sejmu przypominali, że od 25 stycznia nic się nie dzieje z projektem ustawy. Minął rok, nic się nie wydarzyło, dlatego apelujemy do marszałka Sejmu i wszystkich sił politycznych w Sejmie, żebyśmy na pierwszym posiedzeniu po wakacjach, rozpatrzyli tę ustawę, aby jak najszybciej mogła wejść w życie".

Małgorzata Kidawa-Błońska zaapelowała też, aby "w trakcie 63 dni, kiedy w Warszawie będą odbywały się uroczystości upamiętniające powstanie warszawskie, wszyscy zachowywali się godnie, spokojnie i w ciszy. Jak oceniła, nie można tego okresu wykorzystywać do okazywania niechęci politycznej".

wł/pap

 

 


bg Image