c_710_0_16777215_00_images_kppo3_aktualnosci_2017_lipiec_2017_25.07.2017_opozycja_big.png

Liderzy Platformy Obywatelskiej, Nowoczesnej i Polskiego Stronnictwa Ludowego zapowiedzieli podczas konferencji prasowej w Sejmie, że będą współpracować ponad podziałami nad prawdziwą reformą wymiaru sprawiedliwości. Poinformowali o powołaniu w tym celu wspólnej komisji, która zacznie prace od września i przy współpracy z ekspertami spoza polityki opracuje propozycje zmian.

W skład zespołu opozycji pracującego nad wspólnym projektem dotyczącym reformy sądownictwa wejdą: Kamila Gasiuk-Pihowicz, Borys Budka i Krzysztof Paszyk czyli ci posłowie, którzy byli zaangażowani, by pokazać Polakom, "jak ważne są zmiany w polskim sądownictwie i jak niebezpieczne są zmiany, które proponował PiS".

Grzegorz Schetyna podkreślił, że "obecnie najważniejsze jest potwierdzenie niezależnej władzy sądowniczej, trójpodziału władzy. Walka o niezależne sądownictwo to wielka odpowiedzialność, która spoczywa na barkach liderów, posłów, senatorów klubów opozycyjnych".

"Słyszeliśmy to i pamiętamy okrzyk: +Zjednoczona opozycja+. Pamiętamy i będziemy pamiętać, dlatego chcemy współpracować, chcemy szukać przedmiotów, zakresów tej współpracy. Chcemy to robić w sposób naturalny, ale też dotykać, zajmować się sprawami najważniejszymi" - mówił Grzegorz Schetyna nawiązując do hasła wielu manifestujących w ostatnich dniach na polskich ulicach.

Przewodniczący Schetyna podziękował Polakom, którzy brali udział w protestach w całej Polsce. "To był wielki tydzień i jesteśmy przekonaniu, że Polska po tym tygodniu jest inna i Polacy są inni, bo pokazali, że wszystko jest możliwe" - podkreślił Przewodniczący Platformy Obywatelskiej.

Ryszard Petru mówiąc o wetach prezydenta zauważył, że "wygrała Polska, która głosowała na opozycję, ale również ta Polska, która głosowała na PiS. To naprawdę dobra decyzja, że te dwa weta były".

"Mogę powiedzieć, tak jak tutaj jesteśmy jako liderzy i też przedstawiciele opozycji, że będziemy współpracować ponad podziałami nad prawdziwą reformą wymiaru sprawiedliwości, której Polska potrzebuje. Taką, która obniża koszty, taką, która przyspiesza procesy sądowe, taką, która będzie powodowała, że język używany w sądach będzie zrozumiały dla Polaków; żeby procedury były przyspieszone, żeby było więcej informatyzacji w systemie sądowniczym, żeby więcej spraw było poza sądami, czyli w formie mediacji" - oświadczył Przewodniczący Nowoczesnej.

Władysław Kosiniak-Kamysz określił jako bardzo ważne, aby kontynuować współpracę na temat reformy sądownictwa w ramach komisji. "Będą w niej ci, którzy są naprawdę wybitnymi ekspertami i potrafią jasno i wyraźnie artykułować zdania i oczekiwania naszych rodaków" - zapewnił.

Prezes PSL dziękował wszystkim, którzy chcą się zaangażować w prace nad nowym projektem dotyczącym polskiego sądownictwa. "Zapraszamy organizacje pozarządowe, zapraszamy wszystkich ekspertów. To jest ważne, żeby dzisiaj konsultacje społeczne były przywrócone, żeby przywrócić prawdziwy dialog społeczny, bo on został zaburzony" - zaznaczył Władysław Kosiniak-Kamysz.

Borys Budka dodał, że we wtorek do prezydenta trafi projekt ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa, który był procedowany Sejmie. "Projekt, pod którym podpisali się posłowie PSL, Nowoczesnej i Platformy Obywatelskiej. To jest projekt przygotowany przez środowiska związane ze Stowarzyszeniem Sędziów Polskich Iustitia, przez wybitnych ekspertów. Projekt całkowitej demokratyzacji KRS, zgodnie z polską konstytucją" - podkreślił.

wł/pap


bg Image