c_710_0_16777215_00_images_kppo3_aktualnosci_2017_lipiec_2017_24.07.2017_Halicki_Witczak_big.png

"Dwa weta prezydenckie to nie trzy. Liczymy, że także w kwestii ustawy o sądach powszechnych trzecie weto powinno być konsekwencją tego, co spowodowało ogłoszenie dwóch pierwszych" - powiedział po decyzji prezydenta na konferencji prasowej w Sejmie poseł Andrzej Halicki. Podkreślił jednocześnie, że prezydent nie wykazał podobnej determinacji w sprawie uchwalanych wcześniej ustaw dotyczących Trybunału Konstytucyjnego. "Bylibyśmy w trochę lepszej rzeczywistości" - zaznaczył poseł.

Mariusz Witczak przekonywał, że "tylko trzecie weto pozwoli na zachowanie niezależności sądów w Polsce. Z tego względu gorący apel o to, by jednak prezydent zdecydował się zawetować tę trzecią ustawę".

Posłowie Platformy Obywatelskiej podziękowali protestującym od ponad tygodnia w całym kraju i za granicą Polakom. "Chcielibyśmy bardzo serdecznie i gorąco podziękować tysiącom bezimiennych Polaków, którzy zmienili swoje plany wakacyjne, którzy dzień w dzień - rano, w południe, wieczorem przychodzili pod sądy rejonowe, przychodzili także w różne miejsca w dużych miastach, wyrażając swój sprzeciw dla ograniczania praw obywatelskich, dla zawłaszczania przez jedną partię tej przestrzeni, która powinna być niezawisłą i niezależną" - mówił Andrzej Halicki.

Poseł Halicki zauważył przy tym rolę Zofii Romaszewskiej, z którą konsultował się przy podejmowaniu decyzji o wetach prezydent Andrzej Duda.

Poseł Witczak zaznaczył natomiast, że protestujący Polacy "udaremnili Jarosławowi Kaczyńskiemu zamach stanu. To jest klęska Jarosława Kaczyńskiego; Jarosław Kaczyński się skompromitował, przepychał kolanem, wbrew woli narodu, do którego tak bardzo często i tak bardzo chętnie chce się odwoływać, fundamentalną dla ustroju Polski sprawę. Został skarcony bardzo mocno" - powiedział Mariusz Witczak.

Jak przypomniał poseł, "prezydent Andrzej Duda zachowywał się do tej pory jak funkcjonariusz partyjny. Ale myślę, że determinacja Polaków w tym momencie jednak tę wajchę przekręciła, bo takiego oporu społecznego prezydent chyba wcześniej nie widział, łącznie z wizytą obywateli w miejscu, w którym odpoczywał".

Posłowie Platformy Obywatelskiej zaapelowali także o czujność Polaków, ponieważ pomimo decyzji o dwóch prezydenckich wetach, "na niezawisłość sądów Jarosław Kaczyński będzie jeszcze nie raz się chciał zamachnąć. Tak, że czujność - i obywateli i czujność nasza polityczna musi tutaj być bardzo wzmożona, bo idzie tutaj o wolność i o demokrację" - wskazywał Mariusz Witczak.

wł/pap


bg Image