c_710_0_16777215_00_images_kppo3_aktualnosci_2017_lipiec_2017_21.08.2017_Budka_big.png

"Ustawa o Sądzie Najwyższym nie tylko łamie regulamin Sejmu i polską Konstytucję, ale jest wewnętrznie sprzeczna" - poinformował Wiceprzewodniczący Platformy Obywatelskiej Borys Budka. Poseł zauważył, że swoimi poprawkami PiS oszukało prezydenta Andrzeja Dudę.

Sprzeczność, na którą wskazuje Borys Budka zachodzi pomiędzy artykułami: 12. i 18. ustawy, z których jeden stanowi, że "Zgromadzenie Ogólne Sędziów Sądu Najwyższego przedstawia prezydentowi RP pięciu kandydatów na I prezesa Sądu Najwyższego, spośród sędziów SN w stanie czynnym". Drugi z artykułów stanowi z kolei, że "do kompetencji Zgromadzenia Ogólnego Sędziów SN należy dokonywanie wyboru trzech kandydatów na stanowisko I prezesa SN oraz przedstawienie ich prezydentowi".

Na piątkowej konferencji prasowej Wiceprzewodniczący podkreślił, że PiS "kompromituje się nawet we własnej ustawie, a ustawa o SN powinna podlegać ponownemu rozpatrzeniu w Sejmie".

"Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro będzie państwa okłamywał, mówiąc, że jeżeli w jednym przepisie jest mowa o pięciu kandydatach, a w drugim o trzech kandydatach, to wówczas bardziej demokratyczny przepis będzie miał zastosowanie" - powiedział Borys Budka.

"PiS nie chce naprawić swojego błędu, bo zdaje sobie sprawę, że musi wypełnić rozkaz Jarosława Kaczyńskiego, by ta ustawa dzisiaj została przyjęta. Konsekwencje będą takie, że SN będzie miał dylematy, czy wskazać prezydentowi pięciu, czy trzech kandydatów" - wskazywał Wiceprzewodniczący.

Po raz kolejny również zaapelował do prezydenta Andrzeja Dudy o zawetowanie ustaw o Sądzie Najwyższym, ustroju sądów i Krajowej Radzie Sądowniczej. Dodał, że "PiS po raz kolejny sprowadził prezydenta do roli długopisu".

Jak podkreślał Borys Budka, "prawdziwą intencją ustawy o SN nie jest dobro obywateli, a wymiana sędziów-członków Państwowej Komisji Wyborczej", o czym miał powiedzieć, podczas senackiej debaty nad ustawą, wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł. "Jeżeli pan minister Ziobro zapewnia, że nie będzie wymiany sędziów Sądu Najwyższego, wchodzących w skład Państwowej Komisji Wyborczej, to ja mogę zapewnić, że na pewno to nastąpi" - mówił poseł Budka.

wł/pap


bg Image